Máj, mesiac lásky, býva zväčša aj začiatkom svadobnej sezóny. Allianz, ktorý v mnohých krajinách svadby aj poisťuje, sa preto vo svojej štúdii zameral na najnovšie svadobné trendy z demografického hľadiska. V rebríčku európskych krajín, v ktorých svadobné zvony znejú najčastejšie, dominuje Turecko, v ktorom sa uskutoční ročne až 8 svadieb na 1000 obyvateľov. Na opačnom konci sú zas prekvapivo Bulhari, kde na tisícovku obyvateľov pripadajú menej ako 3 svadby.
Slováci sú nad európskym priemerom
Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré sa v počte svadieb zaraďujú k nadpriemerným. Do chomúta vstúpi ročne niečo menej ako 5 párov z tisícovky Slovákov. Priemer krajín Európskej únie je pritom 4,5 svadby na tisíc Európanov. „V našej analýze sme sa zaoberali aj vekom neviest a ženíchov pri vstupe do manželstva. Ten sa v posledných rokoch neustále zvyšuje, dnes sa priemerný vek blíži k tridsiatke,“ vysvetľuje Michaela Grimm, expertka na demografiu v Allianz SE.
Päť najmenej romantických rád pred vstupom do manželstva
Najkrajší deň života býva spravidla aj veľmi nákladným. Nemeckí novomanželia za svoju svadbu zaplatia viac ako 10-tisíc eur, americkí dokonca dvojnásobok. Nie je preto prekvapujúce, že mnohé páry si svadobnú hostinu dajú radšej poistiť. A Allianz patrí v tejto oblasti medzi najskúsenejších poisťovateľov. V USA, Veľkej Británii či Indii kryje najčastejšie riziko, že sa jeden z páru na svadbu nedostaví, a to z dôvodu straty odvahy, choroby alebo dokonca smrti. Na Slovensku sa takýto produkt zatiaľ neponúka. Prinášame však niekoľko rád, ktoré by ste mali dodržať, aby sa váš vstup do manželstva nezmenil na nepríjemný zážitok.
1. Nepadnite na hlavu
Svadobný sprievod áut sprevádzaný hlasným trúbením patrí k obľúbeným zvykom pri presune do kostola či na svadobnú hostinu. Napriek pomalej jazde je však potrebné v prvom rade myslieť na bezpečnosť. Vykláňanie sa z okien či mávanie trčiac zo strešného okna sa môže ľahko skončiť tragédiou. Crash testy ukázali, že už pri rýchlosti 40 km/h vás náraz pri vykláňaní z vozidla katapultuje priamo na cestu. Zo šťastného ženícha či nevesty sa tak v momente môže stať trúchliaci vdovec či vdova.
2. Medové týždne v nemocnici
Medové týždne bývajú najkrajším obdobím mladomanželov a spravidla aj zaslúženým relaxom po svadobnom zhone. Avšak, ani na svadobnej ceste sa neoplatí zabudnúť na komplexné cestovné poistenie. Dovolenka, najmä v exotických krajinách je plná nástrah a správne poistenie vás ochráni nielen v prípade nečakanej choroby alebo úrazu, ale aj v takých situáciách, ako je napríklad strata či krádež batožiny. A v neposlednom rade nezabúdajte na poistenie stornovacích poplatkov pre prípad, že vašu vysnívanú cestu budete musieť nečakane zrušiť.
3. Svadobné dary v bezpečí
Po svadbe prichádza často na rad založenie spoločnej domácnosti. Ak ste do svadby bývali sám, nezabúdajte, že s príchodom ďalšieho člena rastie aj hodnota vašej domácnosti. Nový nábytok, elektronika či iné svadobné dary násobne zvyšujú váš doterajší majetok, čo môže spôsobiť, že vaša domácnosť sa stane podpoistenou. Znamená to, že v prípade, ak by došlo neskôr k najhoršiemu a vašu domácnosť postihla katastrofa, poistná suma v poistení majetku už nemusí stačiť na pokrytie reálnej škody.
4. Zodpovednosť za rodinu
Vstupom do manželstva sa stávate zodpovedným nielen za seba, ale aj za svojho partnera. Platí to dvojnásobne v prípade, ak sú rodinné financie naviazané najmä na váš príjem. Riešením je životné poistenie, ktoré v prípade nečakaného úrazu či vážnej choroby zabezpečí vašu rodinu. Myslite aj na vhodne stanovenú poistnú sumu, ktorá by mala byť minimálne vo výške vášho ročného príjmu.
5. Aby bolo aj na dôchodok
Posledná rada je zároveň aj tou najmenej romantickou. Aj keď je každý pri vstupe do manželstva presvedčený, že je to navždy, nezabúdajte, že na svete nie sú len šťastné konce. Miera rozvodovosti sa neustále zvyšuje, približne každá druhá svadba sa aj na Slovensku dnes končí rozvodom. Nespoliehajte sa preto na skutočnosť, že váš partner sa o vás na starobu postará. Myslite už v mladosti na svoje dôchodkové zabezpečenie, aby ste sa nepripravili o pokojnú a dôstojnú starobu.