Kurkuma je skutočným elixírom života. Toto korenie, známe svojím pozitívnym vplyvom na ľudské zdravie, pochádza z juhovýchodnej Ázie a v ajurvédskej medicíne, (najstaršej medicíny na svete, ktorej počiatky sa stanovujú okolo roku 2 000 pnl.) je bežnou prísadou na hojenie rán a liečbu kožných ochorení. Okrem týchto problémov dokáže odstrániť aj ďalšie.
Zázračnú moc tohto korenia objavili na Ďalekom východe. Kurkuma patrí medzi prírodné antibiotiká s protibakteriálnym a protivírusovým účinkom.
V Indii sa ním okrem sfarbenia jedál, farbia aj šaty. Práve v tejto zemi si ju ženy dávali do vody a oplachovali si tak tvár. Vďaka tomu bola ich pleť jemná, bez akné a kožných problémov. Zlepšuje totiž prekrvenie, kožu regeneruje tým, že podporuje tvorbu kolagénu.
Použiť sa ju dá aj bežne v kuchyni, a to buď to vegetariánskej stravy, alebo do ryže, rôznych omáčok, duseného i pečeného mäsa, do zemiakového cesta a strukovín. Vďaka jej chuti a farbe budú polievky ešte zaujímavejšie a chutnejšie.
Okrem využitia v kozmetickom priemysle či v kuchyni má svoje pozitíva aj na psychiku človeka. Nie nadarmo sa označuje aj ako elixír života. Čaj z kurkumy je určený na dlhovekosť. Do jedného litra vody zamiešajte jednu lyžičku kurkumy a varte asi 10 minú, pridajte zázvor a odstavte. Lúhujte ďalších 10 minút, preceďte a pridajte citrón alebo med. Odporúča sa aj pri žalúdočných problémoch. Kurkuma pôsobí proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú predčasné starnutie a oslabenie buniek v tele. Zlepšuje aj celkovú náladu, pôsobí aj ako antidepresívum.
I keď má toto korenie žltú farbu, používa sa na bielenie zubov. Zubnú pastu zmixujte s kurkumou a vyčistite si zuby tak, ako zvyčajne.
Ak vás trápia vlasy s lupinami, zmiešajte lyžičku kurkumy s olivovým, kokosovým alebo jojobovým olejom, naneste na vlasy a nechajte pôsobiť 15 minút. Vlasy opláchnite, umyte šampónom a vysušte. Výsledkom budú krásne vlasy bez lupín.
Okrem toho má priaznivé účinky na obranyschopnosť organizmu. Používa sa aj na zmiernenie opuchov a pomliaždenín, na zápaly kĺbov a lieči aj reumatickú artritídu.
Má aj protirakovinové účinky, a to preto, pretože obsahuje látku zvanú kurkumín a tá dokáže zablokovať enzým, ktorý podporuje rast nádorov. Slúži aj ako prevencia cukrovky a proti obezite, znižuje vysoký cholesterol v krvi, regeneruje a podporuje funkciu pečene a slúži aj ako prevencia pred Alzheimerovou chorobou. Vďaka kurkume podporíte spaľovanie podkožného tuku a okrem toho, že schudnete, zlepšíte svoj zdravotný stav.
Obmedziť príjem kurkumy by ale mali ľudia sa žlčovými kameňmi, žltačkou, tehotné ženy a ľudia trpiaci na prekyslenie žalúdka.
Zdroje:http://plnielanu.zoznam.sk/c/2834/kurkuma-je-viac-ako-korenie-indicky-safran-posobi-proti-rakovine-aj-zltym-zubom, http://www.ezopress.sk/2012/04/kurkuma-je-len-korenie-objavte-jej-zdraviu-prospesne-ucinky/
Foto: http://www.explosivewoman.com/wp-content/uploads/2014/06/kurkuma.jpg