Nižšie čakacie lehoty, špičkoví odborníci či moderné prístrojové vybavenie. Zrekonštruovaná Poliklinika Bezručova otvorila 1. marca 2022 svoje brány pacientom, ktorým zdravotnú starostlivosť poskytuje v koncepte medicínskych centier. Na jednom mieste sa sústredia zákroky a vyšetrenia, ktoré pacienti s danými ochoreniami potrebujú. Jednou z vízií novej polikliniky je odľahčiť zdravotnícky systém a skrátiť čakacie lehoty na vyšetrenia k špecialistom.
Každé centrum bude mať recepciu a s pacientmi budú komunikovať medicínski koordinátori. Pacienti budú môcť v rámci ambulantnej starostlivosti absolvovať infúznu liečbu, podávanie biologickej liečby pri rôznych zápalových ochoreniach, denzitometriu či bezbolestné endoskopické vyšetrenia v analgosedácii alebo anestézii. Ide teda o výkony, ktoré sa bežne realizujú iba vo väčších centrách Poliklinika je otvorená pre všetkých, ľudí, ktorí majú záujem o nadštandardné služby, ale napríklad aj pre seniorov, ktorí tu nájdu kvalitnú základnú zdravotnú starostlivosť bez poplatkov.
Bezplatná starostlivosť, ale aj nadštandard
Legendárne zdravotnícke zariadenie, s ktorým si obyvatelia mesta po celé desaťročia „Bezručovu“ spájali, sa vrátilo v podobe najmodernejšej polikliniky 21. storočia. Vďaka inovatívnemu konceptu manažovania zdravotnej starostlivosti formou medicínskych centier poskytuje nová poliklinika najvyšší štandard nielen pre Bratislavčanov, ale aj pacientov z iných kútov Slovenska. Podľa medicínskeho riaditeľa prof. Tibora Hlavatého, je jedným z cieľov skrátiť čakacie lehoty na vyšetrenia k špecialistom. Tie sa dnes v regiónoch pohybujú od dvoch do šiestich mesiacov. „V medicínskych centrách, ktoré máme teraz otvorené, je čakacia doba dva až osem týždňov. Ako jednu z možností budeme ponúkať aj nadštandardnú službu – rezervačné termíny mimo ordinačných hodín, kde sa bude dať objednať pomerne rýchlo,“ vysvetľuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., internista, gastroenterológ a medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova.
Dôraz na prevenciu
Tunajšie medicínske centrá disponujú najmodernejším prístrojovým vybavením. „Koncepcia centier má aj tú výhodu, že sa na jednom mieste sústredia zákroky a vyšetrenia, ktoré pacienti s danými ochoreniami potrebujú. V prípade pohybového aparátu to bude napríklad podávanie infúznej liečby, ale aj vyšetrenie denzitometrom, ktoré sa odporúča u všetkých žien po 65 roku a mužov po 70. roku. Slúži na odhalenie rednutia kostí alebo osteoporózy, ktorá vedie k patologickým zlomeninám, ktorým sa dá prechádzať,“ povedal prof. Hlavatý.
Zdroj: Monika B.