Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, dokonca, neexistuje ani jediná odpoveď. A napokon, odpovedať môžeme ďalšou otázkou – je potrebné hovoriť im o tom?
Vianoce sa nám od malička spájajú s darčekmi. Skôr ako sme sa dozvedeli o ich pravej podstate, o tom, prečo sa vlastne slávia, vnímali sme všetky tie materiálne čarovné veci. Stromček, svetielka a hračky! A tak ako deti rastú, pribúdajú už aj príbehy o Betleheme, o Ježiškovi, jeho narodení, o listoch, v ktorých mu treba napísať, po čom túžime, ktoré treba poslať na adresu Ježiško 999 99 alebo vložiť do okna, odkiaľ si ich v noci vezme do neba a tam naše priania úspešne vybaví. Ale čo ak táto krásna vianočná bublina praskne? Čo ak sa deti dozvedia pravdu? Čo ak im to nejaký zlomyseľník v škôlke vytára skôr, ako sú na to psychicky pripravené?
Psychológovia nám, rodičom, v prvom rade odkazujú, aby sme z toho nerobili vedu. Nikto z nás netrpí v dospelosti traumou z detstva, ktorú spôsobilo vianočné odhalenie. Nikto z nás sa z toho psychicky nezrútil a nezavrhol rodičov za to, že mu celých 5,6 či desať rokov klamali. Detská psychika sa vyvíja, dozrieva a v živote je veľa vecí, ktoré deti pochopia na základe spájania istých súvislosti aj samy. A toto je jedna z nich. Pravda o Ježiškovi sa im veľakrát odhalí sama na základe pozerania rozprávok, vianočných filmov, v ktorých je celý proces dávania darčekov jasne zobrazený.
Keď na to neprídu samy, iste im to starší súrodenec, alebo spolužiaci v škôlke, v škole naznačia, prezradia. Ani v tomto prípade netreba chytať paniku. Aj keď vášmu malému škôlkarovi iný malý škôlkar šplechne pravdu rovno do očí, nemusíte sa báť psychického zrútenia, preplakaných Vianoc alebo doživotnej averzii voči sviatkom. Deti veria tomu, čomu chcú veriť, čo sa im v ich detskom svete páči a čo sa im do neho hodí. Keď sa im táto pravda o Vianociach nebude páčiť, povedia svojmu kamarátovi – u teba je to možno tak, ale u nás darčeky predsa len nosí Ježiško.
Ak dieťa príde priamo za vami s otázkou, kto nosí darčeky, je pravda, že to nie je Ježiško? Netreba klamať, ani na dieťa hodiť holú pravdu. Ak vychovávate dieťa vo viere, treba mu vysvetliť, že tým najväčším darom je sám Ježiško a on nám skutočne dáva darčeky, i keď častejšie tie nemateriálne – zdravie, rodinu, maminku, tatka… a Ježiškovi treba písať preto, aby posúdil, či si ich zaslúžiš, či si poslúchal, či by si sa nemal v niečom zmeniť, polepšiť. A ak vyhodnotí, že si za svoje celoročné správanie zaslúžiš dary, po ktorých túžiš, Ježiško pomôže rodičom, aby na ne zarobili a mohli ti ich kúpiť. Takže, áno, darčeky kupujú rodičia, ale bez Ježiškovej pomoci by to nešlo.
A kedy je vhodný čas na taký rozhovor? Vo veku, v ktorom vás oň požiada vaše dieťa. Pravda o Ježiškovi však vypláva na povrch najneskôr medzi 8. a 10. rokom života, keď už dieťa dokáže samé porozumieť celej mágii Vianoc. Nebojte sa, či už vaše dieťa vie alebo nevie kto v skutočnosti rieši darčeky, Vianoce pre neho budú vždy tým najčarovnejším obdobím, v ktorom sa plnia tie najtajnejšie želania.