Do konca roka by ste ju mali stihnúť hneď z niekoľkých dôvodov. Ušetrí vám peniaze a vás ušetrí od bolestí.
Keď zub bolí, vtedy je už neskoro! Práve preventívna prehliadka odhalí prípadný kaz, alebo iný problém v štádiu, v ktorom ešte nemusíte siahať po ružovej tabletke. Čím skôr sa príde problému na koreň, tým je ošetrenie rýchlejšie, lacnejšie, jednoduchšie a čím jednoduchší zákrok, tým má väčšiu trvácnosť.
V rámci preventívnej prehliadky vám ochotný lekár urobí aj dentálnu hygienu, ale ak si na to nenájde čas, určite sa na ňu objednajte. V rámci dentálnej hygieny vám stomatológ, alebo dentálny hygienik odborne očistí zuby od zubného kameňa, povlaku a pribalí vám k tomu užitočné inštrukcie, čo robíte zle, v čom sa máte zlepšiť, ako si ešte efektívnejšie ochrániť zuby pred zubným kazom.
Doteraz ste sa možno nedozvedeli nič nové, ale menej známou vecou je, za čo vlastne u stomatológa platíme a čo prepláca poisťovňa. Poisťovne hradia určitú sumu v súlade s Katalógom výkonov, ktorý vydáva Ministerstvo zdravotníctva SR. Je to ale hotová veda a ak sa v poplatkoch hradených stomatológovi chcete zorientovať, potrebujete k tomu veľa času, trpezlivosti a pochopenia. Vo všeobecnosti platí, že štandard je u „zazmluvneného“ stomatológa hradený poisťovňou, nadštandard nie.
K štandardu patria výkony prvej pomoci pri bolestiach zubov, opuchu tváre či zápalu v dutine ústnej, ošetrenia úrazov zubov a tvárových kostí s postihnutím mäkkých častí, zubné výplne zo štandardných materiálov, RTG vyšetrenie, odstránenie kazu, vytiahnutie a resekcie zubov, stomato-chirurgické zákroky, ošetrenia pri ochorení ďasien a slizníc dutiny ústnej.
Plne hradená je aj preventívna prehliadka, odstránenie zubného kameňa a zubných povlakov. Tiež ošetrenie zubného kazu, ktoré obsahuje jeho liečbu a výplň z plastického materiálu. Pod plastickým materiálom v tomto prípade rozumieme amalgám na bočných zuboch a bielu plombu na predných. Hradené sú aj základné chirurgické výkony, ako napríklad extrakcia zuba.
Aj vy ste si po prečítaní týchto riadkov povedali: „Počkať! Ale veď za väčšinu týchto úkonov som u zubára platila!“ Je to možné. Napriek tomu, že váš stomatológ má zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou, môže od vás požadovať platbu nad rámec toho, čo mu za úkony na vašich zuboch preplatí poisťovňa. Výška doplatku zo strany poistenca závisí nie len od ceny použitého materiálu, ale aj od vybavenia ambulancie, alebo od prevádzkových nákladov zubára. Inak povedané, váš zubár vám do ceny za ošetrenie zubov zaúčtuje čokoľvek, čo sa rozhodne zaúčtovať. Ak ho požiadate, aby vám celú sumu rozmenil na drobné a podrobne vám vysvetlil, za čo vlastne doplácate, keď úkon, ktorý vám robil je plne hradený vašou poisťovňou, je povinný vám to vysvetliť. Avšak, ruku na srdce, kto z nás by na to po bolestivom ošetrení mal nervy a ktorý stomatológ by na to mal čas?
Jedna vec je však platná, nemenná a jasná. Ten, kto do konca roka neabsolvuje preventívnu prehliadku, budúci rok si aj za štandardné výkony zaplatí plnú sumu z vlastného vrecka. Aj pri štandarde, aj pri nadštandarde, medzi ktorý patria napríklad stomatologické náhrady, čelustno-ortopedické aparáty a materiály na ich vyhotovenie, ktoré nie sú uvedené v platnom Vestníku Ministerstva zdravotníctva SR, si radšej vopred preštudujete cenník svojho zubára, aby vás po ošetrení boľavého zubu ešte viac nerozbolela hlava a srdce zo sumy, ktorá môže nemilo prekvapiť.