Používanie prírodnej kozmetiky sa v dnešnej dobe stáva čoraz bežnejšie. Mnoho ľudí má však pri prechode na prírodnú kozmetiku obavy. Ak patríte medzi nich, skúste si prečítať odpovede autorky prírodnej kozmetiky Zuna na základné otázky PREČO v prírodnej kozmetike…
Prečo je dobré prejsť z konvenčnej kozmetiky na kozmetiku prírodnú?
V posledných rokoch je používanie prírodnej kozmetiky horúcou témou. Dôvodom môže byť stále väčší počet spotrebiteľov túžiacich po uvedomelom prístupe k starostlivosti o pokožku, k etickosti, šetrnosti a rešpektu k životnému prostrediu, ale aj trendu zameriavajúceho sa na bohatstvo prírodných zložiek. Vitamíny a antioxidanty obsiahnuté v prírodných zložkách prispievajú k celkovému zlepšeniu stavu pokožky, zamedzujú predčasnému starnutiu pleti, a to bez prítomnosti škodlivých chemikálií. Prechod z konvenčnej kozmetiky na prírodnú je viac než len trend. Je to rozhodnutie v prospech zdravia a udržateľnosti smerujúce k celkovému blahu. Ak sa teda rozhodnete pre prechod, hlavným dôvodom by mala byť láska k sebe, k svojmu telu a úcta k prírode, ktorú používaním prírodnej kozmetiky krásne rešpektujete.
Prečo niektoré látky v prírodnej kozmetike nenájdete a niektoré naopak áno?
Zloženie certifikovaných prírodných produktov by malo pozostávať prevažne z olejov, minerálov, prírodných a organických rastlinných extraktov alebo látok odvodených z prírodných zdrojov. Vlastnosti týchto komplexných botanických zmesí pomáhajú chrániť, vyživovať, hydratovať pokožku a zbavovať ju zápalov prirodzeným spôsobom, bez akýchkoľvek prídavných externých chemikálii. Okrem toho sú udržateľné a v prírode biologicky odbúrateľné.
Bežná kozmetika na druhej strane často obsahuje vysoké percento zložiek na báze ropy a môže obsahovať škodlivé látky ako parabény, silikóny, ftaláty alebo oxybenzón. Používanie prísad na báze ropy je pre bezpečné používanie v kozmetike regulované, no s koncepciou prírodnej kozmetiky rozporuplné. Niektoré z týchto ropných produktov sú známe alebo potenciálne rakovinotvorné látky, zatiaľ čo iné sú hormonálne disruptory (napr. parabény). Minerálny olej, ktorý je obľúbenou a bežnou zložkou detského oleja a širokej škály produktov na pokožku a vlasy, môže obsahovať kontaminanty a môže upchávať vaše póry, čím zvyšuje riziko akné a bráni vašej pokožke voľne dýchať. Ropa je na etikete často uvedená pod dômyselne zamaskovanými názvami, ako je napríklad, už spomínaný, minerálny olej alebo pod slovami končiacimi na „eth“, ktoré naznačujú, že na výrobu bola potrebná petrochémia. Taktiež pod názvom vôňa alebo parfum, pretože takmer všetky chemikálie používané v syntetických vôňach pochádzajú z ropy. V prírodnej kozmetike sú tieto zložky neakceptovateľné, pretože nie sú prírodné a môžu byť z dlhodobého hľadiska škodlivé.
Prečo je lepšie zabaliť prírodnú kozmetiku do tmavého, nepriehľadného obalu a prečo ich nemáme naberať rukou?
Pri prírodných zložkách na balení naozaj veľmi záleží. Určite ste si všimli, že veľa produktov prírodnej kozmetiky je balených v tmavých, nepriehľadných obaloch. Priehľadný obal dopomáha k rozkladu prírodných zložiek. Dochádza k tomu v dôsledku opakovaného vystavenia svetlu, vzduchu a možnej kontaminácie z naberania produktu rukami. Táto oxidácia môže viesť k nestabilite, zmene farby, k deaktivácii aktívnych zložiek v produktoch starostlivosti o pleť a ku skráteniu životnosti výrobkov. Tmavý, čierny a nepriepustný obal má presne opačný účinok. Zložky dôkladne chráni, tým, že do produktu nepustí svetlo.
Ďalším dôležitým faktorom pri používaní prírodnej kozmetiky je už spomínaná správna aplikácia na tvár a telo. Prírodnú kozmetiku by ste si z obalu nikdy nemali aplikovať prstami, ale špachtličkou. Tým totiž bránime tomu aby sme do krému zaniesli vonkajšie nečistoty, čím sa môže znížiť jeho kvalita. Pri sérach je ideálne produkt pipetkou kvapnúť na ruku, alebo prsty a až potom na tvár.
Prečo má (má?) prírodná kozmetika inú trvanlivosť ako klasická/chemická?
Prírodná kozmetika sa s konvenčnou kozmetikou líšia nielen v zloženiach, ale aj v ich trvanlivosti. Prírodná kozmetika môže byť náchylnejšia na oxidáciu a kontamináciu nežiadúcimi mikroorganizmami, ale pri správnom skladovaní, manipulácii a starostlivosti sa jej trvanlivosť približuje ku konvenčným výrobkom. Najlepším miestom pre skladovanie produktov je chladnejšie, stabilné prostredie, bez slnečného žiarenia. Pokiaľ neuvádza výrobca na obale informáciu skladovaní produktu v chladničke, nie je nutné ho takto bežne uchovávať. Akokoľvek zvláštne to môže znieť, kúpeľňa nie je tým najlepším miestom pre dlhý život prírodných produktov, keďže sprcha produkuje viac vlhkosti ako máme v iných miestnostiach v dome a prispieva tak k nadmernej vlhkosti, čo môže spôsobovať rast plesní alebo znehodnotenie kozmetických produktov. Aby ste predišli tvorbe baktérií, dôležitým tipom je nanášanie produktu vždy s čistými rukami. Ako sme už spomínali najlepšou voľbou je skúsiť použiť čistý nástroj, akým je špachtľa. Odporúčame tiež, aby ste kupovali len také množstvá produktov, o ktorých viete, že ich spotrebujete v krátkom čase. Týmto spôsobom si budete môcť vychutnať svoje produkty starostlivosti o pleť vždy čerstvé a svieže. Nezabúdajte sledovať a dodržiavať pokyny na konkrétnom obale produktu týkajúce sa skladovania a používania kozmetického produktu a odporúčania výrobcu.
Prečo môže používať prírodnú kozmetiku každý?
Pre mnohých ľudí je prírodná kozmetika nielen spôsobom ako dosiahnuť zdravú a žiarivú pleť, ale aj prostriedkom na podporu udržateľných a etických postupov v oblasti krásy. Je to voľba, ktorá rešpektuje prirodzenú krásu a zároveň podporuje individuálnu starostlivosť o pokožku. Prírodná starostlivosť o pleť je vhodná pre každého. Kto sa rozhodne vyskúšať niektoré z produktov, môže očakávať vyššiu koncentráciu účinných látok, menšie podráždenie, či prítomnosť alergických reakcií, dobrý pocit, že výrobok nebol testovaný na zvieratách a jeho používanie nevytvára v ekosystéme ďalší toxický odpad. Prírodná kozmetika je rovnako vhodná pre malé dieťa ako pre dospelého človeka. Neuškodí ľuďom s extrémne citlivou pokožkou ani takým, ktorý majú problematickú pleť. Prírodná kozmetika je doslova potravou pre vašu pokožku a dlhodobo jej prospieva. Zložením je superpotravinou pre našu pokožku a preto jej jej používanie v každom veku a pri každom type pokožky vždy tou najsprávnejšou voľbou.
Phdr. Lucia Bačíková je zakladateľkou a tvorkyňou kozmetickej značky ZUNA. Formulovaniu a výrobe kozmetiky sa venuje od roku 2017. Hlavnou filozofiou pri jej tvorbe bolo vytváranie zmysluplných kozmetických produktov s funkčnými a kvalitnými zložkami, ktoré prospievajú pokožke a prinášajú skutočné výsledky.
www.zunacosmetics.sk
Zdroj: Nina M.
Zuna antioxidačné sérum:
https://www.zunacosmetics.sk/p/antioxidacne-serum/
Zuna čistiaci balzam:
https://www.zunacosmetics.sk/p/cistiaci-balzam/
Zuna Hydroesencia:
https://www.zunacosmetics.sk/p/hydroesencia/
Zuna pleťová probiotická hmla
https://www.zunacosmetics.sk/p/probioticka-hmla/
Zuna rekonštrukčné sérum
https://www.zunacosmetics.sk/p/rekonstrukcne-serum/
Zuna enzymatická pleťová maska
https://www.zunacosmetics.sk/p/enzymaticka-pletova-maska/