V súčasnosti viac ako tretina populácie trpí nejakou formou alergie. Dnes už neexistuje rodina, ktorá by vo svojej bezprostrednej blízkosti nemala aspoň jedného alergika. Skôr je výnimkou, ak je človek bez alergií. Tá však môže vypuknúť aj počas života.
Alergiaje neprimeraná obranná reakcia imunitného systému nášho organizmu na látky z okolitého prostredia. Náš imunitný systém sa snaží ochrániť naše telo pred látkami, ktoré v skutočnosti nie sú škodlivé, ale alergický organizmus ich nevie tolerovať. Na rozdiel od nealergického na ne reaguje. Pri alergickej reakcii organizmus reaguje vyplavením zvýšeného množstva histamínu. To, čo potom vidíme alebo pociťujeme sú prejavy alergie. Môže ísť o kýchanie, kašľanie, slzenie a svrbenie očí, svrbenie kože, rôzne vyrážky alebo ekzémy.
Za alergológom na jeseň
Najčastejšou formou alergie je sezónna alergická nádcha, nesprávne nazývaná aj senná nádcha. Spôsobuje ju peľ zo stromov, tráv a burín. Prejavuje sa reakciami ako sú kýchanie, vodnatá nádcha, upchaný nos, svrbenie a slzenie očí. Zle liečená alebo vôbec neliečená senná nádcha vedie k poruchám spánku, kedy sa človek budí na upchaný nos, a cez deň je nevyspaný a unavený. Neliečená alergia sa môže časom zhoršovať a môže prerásť až do astmy. Alergickou nádchou trpí až 20% Slovákov. Alergická nádcha, nesprávne označovaná aj ako senná nádcha, je rizikovým faktorom pre vznik astmy. Až u 30% pacientov s alergickou nádchou sa vyvinie astma. V prípade sezónnej alergie existuje viacero prístupov k liečbe. Základom je prevencia, čiže vylúčenie alebo minimalizovanie kontaktu s alergénom.
„Na zmiernenie nepríjemných príznakov sa používajú antihistaminiká, antileukotrény, v ťažších prípadoch aj kortikosteroidy. Liečba sa dopĺňa aj aplikáciou lokálnej liečby do očí, nosa , či priedušiek. Najúčinnejšou liečbou, ktorej cieľom je znížiť precitlivenosť na vyvolávajúci alergén, je alergénová imunoterapia v minulosti známa ako „hyposenzibilizácia“. Najlepšie výsledky sú pri peľovej a roztočovej alergii“. Hovorí MUDr. Helena Novosadová z Ambulancie klinickej imunológie a alergológie LFUK.
Príčinná liečba, tzv. alergénová imunoterapia spočíva v pomalom a postupnom podávaní alergénu do tela a navodeniu tolerancie na daný alergén. Časom si telo na jeho prítomnosť zvykne a prestane naň reagovať. Liečba väčšinou trvá 3 až 5 rokov, no pacienti po nej ostanú takmer bez príznakov, alebo len s miernymi príznakmi (ak je silná alergická sezóna). Pocítia však neporovnateľnú úľavu a zvýšenie kvality života.
Táto liečba je možná len pod dohľadom lekára. Dôležité je načasovanie diagnostiky aj liečby, ktorá musí prebehnúť v čase, kedy je vo vzduchu prítomných čo najmenej alergénov, zvyčajne je to jeseň až zima, podľa druhu alergénu. Ak pacient premeškajú svoj čas na liečbu, musia čakať ďalší rok. Mali by sa preto informovať u svojho alergológa.