Je to za mnou. Odchádzame z pôrodnice a v autosedačke si spokojne hovie môj syn. Je nádherný, ako nakoniec každý novorodenec. Bolesť mi však uberá z radosti. Pôrod bol prirodzený, dlhý a vyčerpávajúci. Navyše, pridala som sa k štatistike epiziotómie. A to bola moja nočná mora počas prvých dvoch týždňov šestonedelia.
Všetko sa raz skončí. Aj obdobie šestonedelia!
Myslela som si, že hormóny „mávajú“ so ženou v čase tehotenstva, netušila som však, čo sa deje v období po pôrode. Hormóny mi pripravili ozajstné „rošambo“, práve v tom najnevhodnejšom čase.
Začalo to pekne. Láskyplne. Vďačne. Láska k partnerovi sa prehĺbila dňom, keď sme spoločne privítali na svet nášho Matiaska. Keď však dozneli účinky „epidurálky“, premkla ma nepríjemná bolesť v najchúlostivejšom mieste na tele. Každá rana potrebuje čas na zahojenie, nanešťastie je to pravda. Nebudem vám ťahať medové motúzy popod nos. Starostlivosť o dieťa (aj keď je vaše) je v tomto čase to posledné, čo by ste chceli robiť. Vzťah sa nerodí zo dňa na deň a rovnako aj materinský sa vyvíja. Vzájomne sa spoznávate, sledujete, skúšate identifikovať prejavy a napĺňať potreby bábätka. Niekedy to funguje, inokedy sa „pasujete“ s plačom. Pretrpíte koliky, bolesti bruška, prídu prebdené noci. Zvládať starostlivosť o „votrelca“, keď vás omína bolesť a budík hlasí 2.55, je náročné. Obzvlášť kritické sú utorky a stredy, keď sa vaša polovička chystá sledovať Ligu majstrov…
Šestonedelie so sebou prináša mnohé telesné a psychické zmeny. V mojom prípade muselo prejsť niekoľko ťažkých týždňov, aby som sa naučila jednu veľmi dôležitú vec: keď spí dieťa, spi aj ty! Lenže, keď tých povinností je tak veľa a síl tak málo… No, domácnosť nemá nohy – neutečie! A väčšinou sa nájde niekto, kto ochotne pomôže. Samozrejme, každá žena má iný prah bolesti – môj je asi veľmi nízky – a preto aj tieto životné okolnosti prežívam lepšie či horšie. Porovnávať sa však, nie je dobré riešenie.
Aby jedlo nebolo v období dojčenia strašiakom
V centre Predeti care, kde som absolvovala predpôrodnú prípravu, sme sa v Kurze Pre budúcich rodičov dozvedeli aj informácie, čo prináša šestonedelie. Dozvedela som sa čosi o dojčení (viac informácii ponúka samostatný kurz o dojčení) a životospráve v šestonedelí. Téma – čo jesť v období dojčenia je z môjho pohľadu nafúknutá bublina. Vyhýbam sa zväčša potravinám s nálepkou alergény, alebo tým, čo nafukujú, kapuste, fazuliam a pod. Postupne skúšam zaradiť do jedálneho lístka aj nejaké cudzokrajné ovocie, v zásade však radšej konzumujem v našom regióne vypestované sezónne ovocie a zeleninu. V prípade konzumácie dovezenej, cudzokrajnej potraviny odporúčam zjesť/otestovať v jeden deň len jednu. Prípadná reakcia sa k dieťatku dostaví do 12 hodín a človek vie identifikovať nežiadúcu. Ja som zatiaľ v skúšaní úspešná, ale arašídy budú na svoj deň ešte dlho čakať.
Čo by ste mali absolvovať ešte pred pôrodom
Plná zaujímavých informácií je v centre Predeti care aj prednáška Prvé dni s bábätkom trvajúca deväťdesiat minút. Poplatok sedem eur na osobu za to stál. Odniesla som si z nej mnoho neoceniteľných rád týkajúcich sa starostlivosti o novorodenca po príchode z pôrodnice domov. Matku totiž čaká veľa nových vecí – dojčenie, prebaľovanie, kúpanie, manipulácia s bábätkom, uspávanie a iné činnosti. Teoretická časť prednášky doplnili skvelým praktickým nácvikom jednotlivých úkonov (kúpaním, prebaľovaním i manipuláciou s bábätkom) na bábike. Nepochybne aj vďaka tejto prednáške, pôrodnej a laktačnej asistentke Soničke a prebudenému materinskému citu som sa svojho Matiasa nebála držať a cítila som sa s ním istejšie. Nie je nič krajšie ako uspávať spokojné dieťa.
Autor: Veronika Némethová
Foto: archív autora