Deväťdesiat percent chorôb má na svedomí psychický problém – tvrdí MUDr. Josef Maček. Je presvedčený, že príčina väčšiny chôrob je inde, než kde sa prejavujú. A tak, keď k nemu príde pacient, že ho bolí koleno, pozrie sa najskôr na slepé črevo, či nemá chronický zápal, potom na stav obličiek a žlčníka, skúma emócie ako hnev a samoľúbosť, až potom príde rad na samotné koleno. A to je Josef Maček klasický západný doktor. Prírodné liečiteľstvo začal objavovať, keď v osemdesiatych rokoch zriadili Francúzi v Prahe centrum tradičnej čínskej medicíny.
„Začal som sa jej venovať súbežne so svojou praxou. Doobeda som liečil ako západný lekár, poobede čínskou medicínou,“ spomína na obdobie, ktoré trvalo niekoľko rokov. Napokon zistil, že keď aplikuje poznatky čínskej medicíny, pomáha ľuďom viac a svoju lekársku prax zrušil. „Západná medicína totiž krásne lieči akútne stavy, ale s chronickými má problém.“
Príčiny a následky
Čínska medicína rozlišuje päť dôležitých orgánov – srdce, pľúca, pečeň, slezinu a obličky. A každý z týchto orgánov má k sebe priradenú emóciu. „S pľúcami napríklad súvisí úzkosť. A pľúca sú párový orgán s hrubým črevom. Zoberte si prezidenta Havla. To nebola náhoda, že mal problém s nádorom na pľúcach a potom s hrubým črevom,“ hovorí. Jozef Maček tvrdí, že čínska medicína má systém bylinnej terapie, ktorá uľaví od chronickej bolesti, dokáže výrazne zlepšiť stavy astmatikov, liečiť migrény alebo hemoroidy bez nutnosti operácie. Len treba nájsť príčinu problému.
Pečeň – potláčaný hnev
Prejavy – pálenie a svrbenie očí, vyrážky, bolesti kĺbov, šliach, podráždený žlčník, migrény, chronická únava.
„Všetci, čo majú problémy s pečeňou, prežili obdobie výrazného hnevu. Buď boli nahnevaní oni, alebo bol niekto agresívny na nich – svokra, manžel, učiteľka, ktorá nerozumie môjmu dieťaťu…“ hovorí Josef Maček. „Mal som pacientku, ktorú boleli kĺby, a to najmä v noci. Čas pečene je totiž od jednej do tretej nadránom. Pýtal som sa jej, či mala s niekým nejaký konflikt. Reagovala: Nemám! Ale už tri roky sa nebavím s dcérou… Dcéru zavrhla, neudržuje s ňou kontakt. Nebola náhoda, že práve v tom čase sa začali aj jej problémy. Dal som jej byliny na pečeň, ale ak sa nezmieri so situáciou, pomôžu len čiastočne a ona príde znova.“
Aj migrény vznikajú na základe opakovaného potláčaného hnevu v dráhe žlčníka. Preto nimi trpia väčšinou ženy.
Obličky – strach, neistota
Prejavy – slabé, jemné vlasy, alopécia – vypadávanie vlasov, u detí časté angíny, zlé zuby, problémy so štítnou žľazou, myómy na maternici. Po oslabených obličkách nasleduje srdce…
„Obličky súvisia s krčnými mandľami, preto sú časté angíny u detí spôsobené chladom, vlhkom, ale aj strachom. Chladom z nevhodného oblečenia a vlhkom zo zlej stravy, ktorá zahlieňuje. Takéto deti sú ustrašené, bledé, skôr posedávajú a držia sa v blízkosti dospelých. Majú potrebu si ľahnúť, pretože v ľahu obličky nasávajú energiu.“
Srdce – smútok
Prejavy – nespavosť, hemoroidy, búšenie srdca, kŕče v lýtkach, kŕčové žily, zo samoľúbosti v srdci vás môže bolieť aj koleno
„Strata blízkej osoby, rozchod, strata zamestnania, nedorozumenie medzi partnermi… Smútok prehrieva srdcovú oblasť, horúca krv letí do hlavy, kože, konečníka,“vysvetľuje Josef Maček. „Niekedy príde pacient do ordinácie, pozriem sa naňho a hovorím mu – Vy máte smútok v srdci. A on začne plakať. Už to poznám, hoci existujú aj vonkajšie prejavy, napríklad červená špička jazyka.“Aj preto sa uňho človek s hemoroidmi nemusí vyzliekať. Ich príčinu totiž vidí v horúcej krvi, ktorá sa valí krvným riečiskom a vytláča z brehu to miesto, kde je väzivo slabé. „Iste, hemoroidy sa dajú vyriešiť operáciou, ale ak smútok ďalej potláčate, nečudujte sa, že sa objavia znova.“
Slezina – veľa premýšľania, nevyriešený problém
Prejavy – depresie, žalúdočné a tráviace problémy, hrozba potratu, inkontinencia, u mužov problémy s častým močením
„Najmä ľudia v znamení Rýb, Raka a Škorpióna to preháňajú s premýšľaním, čím unavujú slezinu. Prvým príznakom je chuť na sladké. Dávajte si na to pozor! Len čo máte chuť zájsť do cukrárne, prechádzate do únavy sleziny a vtedy pozor na depresiu. Slezina je riaditeľom podžalúdkovej žlazy – pankreasu, môžete s ňou mať problémy. Zodpovedá aj za svalovinu, a teda potraty. Žena niečo urputne rieši, slezina je oslabená, povoľuje svalovinu, otvára sa krček maternice. Povoliť môže aj panvové dno, to zas vedie k inkontinencii.“
Pľúca – úzkosť, obavy
Prejavy – astma, atopický ekzém, kašľanie, chrípky, zápaly dutín, zápaly priedušiek, kožné choroby, Crohnova choroba, zápal hrubého čreva
„Horúco v pľúcach pramení z prežitej úzkosti. Predstavte si dieťa, ktoré býva často svedkom hádok svojich rodičov. Má z toho úzkosť, začne kašľať, opakovane dostáva antibiotiká, v noci sa potí… stavy sa mu periodicky opakujú.“ To je jeden typ pacienta. Pľúca sú párovým orgánom s hrubým črevom, so zlým stavom energie v ňom súvisí aj Crohnova choroba. Ľudia s touto diagnózou sú nútení brať kortikoidy, napriek tomu trpia plynatosťou, kŕčmi, hnačkami. Pacienti sa učia ovládať svoje úzkosti, užívajú bylinné zmesi a musia vysadiť hlienovú potravu. Po niekoľkých mesiacoch sú schopní začať postupne vysadzovať imunosupresíva a kortikoidy.
Aké sú vaše dni?
„Cez maternicu vedie dráha žalúdka, pečene aj dráha sleziny. Preto je menštruácia veľká výpoveď o zdraví ženy,“ vysvetľuje Josef Maček. „Ak je bolestivá, máte chlad v maternici. To sa týka aj žien, ktoré cítia potrebu dávať si teplú sprchu na podbrušie a teplé obklady. Ak je vaša menštruácia nepravidelná alebo ju nemáte vôbec, máte, naopak, sucho v maternici. Vonkajšími prejavmi môžu byť suchá koža, vlasy či oči. Také ženy majú nedostatok vnútorných tekutín a pokoja, a to vplyvom „vysychajúcich“ myšlienok.“
Riziko vzniku myómov zas signalizujú tmavé zrazeniny v menštruačnej krvi a podľa lekára sú príčinou problémy v partnerských vzťahoch. Potrebujete sa nielen psychicky upokojiť, ale aj začať dodržiavať bezhlienovú diétu.
Zdroj: Ingrid Jarunková
Foto: Shutterstock