Sedem krokov k reštartovaniu tela

Ľudský organizmus pracuje ako výkonný počítač a vaše telo je dôkazom jeho správnych funkcií.

 

Ak vlastníte počítač, potom iste viete, že zlá údržba je príčinou problematickej práce s ním, prípadne počítač nefunguje vôbec. Nepatríte náhodou aj vy k tým, ktorí sa začnú venovať jeho plnohodnotnej ochrane až po prvom incidente s vírusom, červom alebo s „trojanom“? A nepristupujeme k svojmu organizmu rovnako nedbalo?

 

  1. ZHODNOŤTE STAV HARDVÉRU

Prejdite si svoj doterajší životný štýl
Patríte do skupiny ľudí, čo na seba nemajú čas alebo si ho skôr nevedia pre seba naplánovať? Telo má len určité obmedzené schopnosti regenerácie a nedokáže sa donekonečna zo všetkého len „otriasť“. Skúste sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť! Cítite sa unavení? Ste podráždení, nepríjemní a nevrlí? Často ste impulzívni a máte chuť nerobiť nič? To sú prvé príznaky únavy. Nemá náhodou dlhodobá únava a neustála zlá nálada niečo spoločné s vaším životným štýlom? Ak sa únava hromadí, časom sa toto nakopenie „neodpočívania“ prejaví v podobe choroby. Problémov je veľa, riešení však, našťastie, tiež.

Zrevidujte jedálny lístok
Vnímate vôbec, čo jete a kedy? Jete pravidelne? Ak sa ráno nenaraňajkujete, cez deň to vybavíte bagetou, dopujete sa sladkosťami a kávou a večer si dáte mäsitý pokrm, je načase to zmeniť.

 

  1. ODSTRÁŇTE NEPOTREBNÉ

Siahate po káve a po cigaretách? Ak fajčíte, pokúste sa odložiť svoju prvú rannú cigaretu každý deň o desať minút. Ak vás prepadne chuť zafajčiť si, päť minút zhlboka dýchajte. Váš mozog bude na túto situáciu reagovať rovnako, ako reaguje na inhaláciu cigaretového dymu.

 

  1. ODSTRÁŇTE VÍRUS STRESU

Stres pomôžu odbúrať uvoľňovacie metódy, ku ktorým patrí napríklad joga, alebo pohyb. Ak prídete neskoro večer z práce, na cvičenie už ani nepomyslíte, a to je škoda. Joga vás naučí zaobchádzať s vašou chrbticou, s dychom a so všetkými svalmi, preto je ideálna na uvoľnenie. Proti nahromadenému stresu, ktorý súvisí so sľubne rozbehnutou kariérou a s hektickým životným štýlom, bojujte aj potravinami bohatými na omega 3 mastné kyseliny. Dokážu zdvihnúť úroveň sérotonínu – látky, ktorá vyvoláva v mozgu pocity šťastia a spokojnosti a pomáha predchádzať stavom depresie. Podporiť to navyše môžete aj bylinkami na celkové upokojenie organizmu, napríklad medovkou, ľubovníkom, valeriánou, chmeľom alebo hlohom. Dobré je užívať ich vo forme bylinkového sirupu obsahujúceho popri extraktoch z týchto bylín aj guaifenezín – látku odstraňujúcu napätie. Účinky sirupu výrazne pocítite už po týždni pravidelného užívania.

 

  1. ULOŽTE ZDRAVÝ SOFTVÉR

Stiahnite a skopírujte tajomstvo svojho zdravého korienka, ktoré tkvie v rozumnej a pokiaľ možno pravidelnej starostlivosti zodpovedajúcej fyziologickým potrebám vášho tela. Je jasné, že každá zmena vyžaduje pevnú vôľu a chuť urobiť niečo pre seba. Na začiatok si do pamäti uložte program zdravého života: lepšie jesť + viac sa hýbať = zdravo žiť.

 

  1. REŠTARTUJTE METABOLIZMUS

O zdravej výžive platí, že príjem a výdaj energie má byť vyvážený. Dbajte na zvýšený príjem vitamínu C, vitamínov skupiny B, kyseliny listovej, horčíka a vápnika. Spolu s mliečnymi výrobkami vám na ich doplnenie postačí každodenná pestrá zmes zeleniny a ovocia. Stavte aj na vlákninu a na potraviny bohaté na draslík. Keď si každé ráno dáte nalačno pohár výťažku z aloy, podporíte trávenie a celkovo sa budete cítiť lepšie. Dodržujte pitný režim. Nečakajte, až vás telo upozorní na pocit smädu, pite priebežne po celý deň – radí fytologička Venuša Studničková.

 

  1. NAINŠTALUJTE FILTRE

Filter sebakontroly
Mnohí nemajú pravidelný pracovný čas, a tým často strácajú aj sebakontrolu. Zamyslite sa nad svojím celodenným vyťažením a upravte si ho tak, aby vám zostal čas pre seba. Na rodinu, cvičenie, čítanie, kino, na priateľov alebo jednoducho len čas, keď nemusíte pracovať. Toto je prvý krok, aby ste zostali fit a v pokoji, bez stresu a napätia. Len čo nebudete schopní organizovať si svoj čas, zistíte, že ste v pracovnom kolotoči, rodina sa rozpadá, strácate priateľov a navyše ste unavení a podráždení.

Filter rovnováhy
Ak nemáte čas na relaxáciu, nezanedbávajte aspoň čas odpočinku. Len osem hodín kvalitného spánku môže organizmu zabezpečiť potrebnú regeneráciu, uvoľnenie a tiež posilnenie imunity. Hotové zázraky dokáže aj dvadsať minút spánku cez deň. Ak cez deň zaradíte do svojho programu pohyb, prinesie vám to časom emočnú rovnováhu a fyzické zlepšenie. Nestráňte sa ani spoločnosti, pomáha totiž tak psychicky, ako fyzicky. Aspoň raz týždenne sa venujte tomu, čo vás skutočne baví. Doprajte si čítanie dlho odkladanej knihy alebo časopisu. Pozvite si domov priateľov, s ktorými ste sa už dlho nevideli. Otrepaná fráza „nemám čas“ je veľmi módna, často však ide len o výhovorku alebo tiež môže zakrývať nejaký osobný problém.

Filter pozitívneho myslenia
Verte v seba a vo svoje schopnosti. Ako? Uvedomte si svoje silné stránky. Podporte to, v čom ste naozaj dobrí. Ak sa do niečoho pustíte, verte v dobrý koniec. A keď nepríde? Vždy sa dá predsa začať odznova. Robte veci, ktoré ste vždy chceli robiť, a už nečakajte na chvíľu, keď príde ono „niečo“. Robte všetko, čo vás bude napĺňať radosťou.

 

  1. NAINŠTALOVANÉ PROGRAMY SPUSŤTE!

Ak sa chcete udržať v kondícii a možno aj trochu zmeniť svoj životný štýl, robíte dobre. Každá zmena k lepšiemu vás posunie o krôčik ďalej. Netreba sa ráznym rozhodnutím ihneď všetkého vzdať. Len do svojho denného režimu vneste trochu pokoja a relaxácie.

Tip pre vás:
Aloa je výborný pomocník na reštartovanie – detoxikáciu, úpravu zažívania a vyprázdňovania a na doplnenie životne dôležitých látok v zmysle bunkovej výživy. Podporuje trávenie a reguluje činnosť žalúdka. Priaznivo pôsobí pri problémoch pankreasu, povzbudzuje činnosť tráviacich žliaz, napomáha pri sekrécii slizníc a pozitívne ovplyvňuje črevnú flóru, pretože na seba viaže jedovaté toxické látky, ktoré sa hromadia v črevách, pečeni a v žlčníku. Nezabudnite, okrem pitného režimu je potrebná aj úprava jedálneho lístka. Odporúča sa konzumovať viac strukovín, pridávať do jedla mladé výhonky rastlín, do šalátov naklíčené semienka a jesť veľa čerstvej zeleniny. A ešte niečo: súčasťou každej očistnej kúry je zvýšená pohybová aktivita ‒ najmenej trojkilometrová prechádzka v ostrejšom tempe alebo päťkilometrová prechádzka na bicykli, samozrejme, každý deň.

Onedlho sa začne nový rok, čo tak začať trochu myslieť aj na seba?

Autor: -aka-