Šesť rád, ako na komplimenty alebo nebojte sa pochvaly

Komplimenty

Úprimná pochvala či lichôtka vykúzli úsmev na tvári snáď každému z nás. Verili by ste, ako sila pozitívneho prístupu dokáže obyčajný deň premeniť na úžasný? Oslávte 24. januára Medzinárodný deň komplimentov tak, že niekomu urobíte radosť. Odborníci radia ušiť kompliment „na mieru“. Poznáte ďalšie pravidlá, ako reagovať na poklonu a vedieť ju prijať?

Tri tipy, ako dávať komplimenty

Vedeli ste, že keď druhého pochválite, bude k vám cítiť väčšie sympatie? Pochvala vyvoláva pozitívne pocity, po ktorých podvedome túžime. A niekedy bez toho, aby sme si to uvedomovali, tak pochvalu vyhľadávame. Trendom súčasnosti je odbor pozitívnej psychológie, ktorý sa sústreďuje na všetko pozitívne, čo sa nám deje a čo cítime. „Jednou z najúčinnejších metód je každý večer zapísať si aspoň tri veci, ktoré sa nám počas dňa podarili a z ktorých sme mali radosť,“ vysvetľuje psychologička a koučka Kamila Jetmarová. Ak sa stane, že nemáme zrovna „dobrý deň“, odporúčajú odborníci preukázať druhým láskavosť. „Urobiť niekomu radosť, nech už je to maličkosť ako úsmev alebo milé slovo, pochváliť druhého a vidieť, ako sa rozžiari, to nás urobí šťastnými. Veď miliardári Ako Bill Gates Alebo Warren Buffett hovoria, že práve podpora druhým im pomohla poznať pravé šťastie,“ doplňuje Kamila Jetmarová a radí: Chváľme, dávajme komplimenty, hovorme ľuďom pekné veci – nielen preto, že sa nám to vráti.“

Povýšte kompliment na ďalšiu úroveň
Akýkoľvek kompliment urobí radosť. Ale kompliment na ,mieru‘ pomáha človeku budovať ešte väčší pocit jedinečnosti,“ hovorí Kamila Jetmarová. Nezostávajte len u „pekného trička“ alebo „pekného účesu“. Prispôsobte lichôtku konkrétnej osobe a vysvetlíte jej, prečo si to myslíte. Napr.Táto farba ti pristane, zvýrazňuje tvoje oči,“ alebo „V tých šatách vyzeráš skvelo, tvoja postava v nich dokonale vynikne.“

Fantázii sa medze nekladú
Najúprimnejšie je pochváliť človeka z očí do očí vo chvíli, keď sa  naskytne príležitosť na vyjadrenie komplimentu. Nie je na čo čakať. Buďte však trochu kreatívni a zapojte fantáziu – pustite výstižnú pesničku, potešte kvetom so zaujímavým odkazom, alebo prekvapte drobnou pozornosťou. Stačí dať maličkosť, ktorá poteší každého, napríklad želatínové medvedíky HARIBO.

Oceňte osobnosť toho druhého
Prestaňte byť povrchní a nehodnoťte len zovňajšok. Ak sa cítite v prítomnosti danej osoby príjemne, rozumiete si a môžete veľa vecí riešiť na rovinu, bez obáv odkryte svoje sympatie. Oceňte intelekt druhého človeka, zmieňte sa, ako na vás pôsobí a vyjadríte k nemu dôveru napríklad takto

 

Tri tipy, ako prijímať komplimenty

„Keď naša fotka na Facebooku dostane lajk, vyplaví sa dopamín, teda hormón šťastia. Všimnite si, čo sa stane, keď dostanete SMS. Rozosielame krátke textové správy a túžime po tom, aby sa nám nejaká vrátila, „ vysvetľuje popularitu sociálnych sietí Kamila Jetmarová.

Viete, ako kompliment zložiť, ale neviete si rady, ako s ním naložiť? Pre mnohých je náročné pochvalu prijať, pretože za ňou začnú hľadať niečo viac. Realita je však úplne jednoduchá – väčšina ľudí vás chce naozaj len potešiť.

Neodplácajte kompliment ihneď
Keď vám niekto zloží poklonu, neznamená to, že vy musíte tiež okamžite iných za niečo pochváliť. Za vrelé slová pekne poďakujte a obdarujte toho druhého úsmevom. Nenúťte sa kompliment ihneď oplácať len z obavy, aby ste nepôsobili márnivo.

Lichôtku si zapamätajte
Začne váš mozog pochybovať o komplimente akonáhle obdržíte lichôtku? Alebo ešte horšie, pustíte sa do pochybovania o sebe samých? Až budete nabudúce pochválení, zapamätajte si tento moment a premýšľajte o tom, prečo sa cítite zvláštne. Čím skôr začnete veriť tomu, že si kompliment zaslúžite, tým jednoduchšie ho prijmete a urobí vám radosť.

Sústreďte sa na reč tela
Z neverbálneho spôsobu vyjadrovania občas získame omnoho viac informácií než zo slov samotných. Držanie tela ovplyvňuje to, ako premýšľame a ako nás ostatní hodnotia. Okolie vníma sebavedomé vystupovanie pozitívne. Pokiaľ sa budeme cítiť dobre, nebudeme pochybovať ani o vyjadrenom komplimente.

„Okrem fyzického postavenia tela hrá veľkú rolu aj mimika. A to v tom, ako sa cítime. Vzťah medzi mimikou a pocitmi riešia psychológovia už veľmi dlho. Základnou otázkou je, čo prichádza skôr – výraz tváre, alebo pocity? Usmievame sa, pretože sme veselí, alebo sme veselí, pretože sa smejeme?“ uvádza psychologička a koučka Kamila Jetmarová a dodáva: „James-Langeho teória vedecky dokazuje, že pokiaľ sa usmievame, cítime sa lepšie. Následne vyzeráme lepšie, vyžarujeme pozitívnu energiu, ktorá pôsobí na naše okolie. V tej chvíli začína fungovať začarovaný kruh – čím viac pozitívnej energie vyžarujeme, tým viac je dostávame späť.“

TIP: Fungovanie pozitívnej psychológie je vyjadrené v krátkom filme „Úsmevom k šťastiu“ z roku 2007. Hlavný hrdina pracuje v podzemných garážach, kde validuje parkovacie lístky. Každému, kto príde, dá okrem pečiatky aj pochvalu. Neskôr si pre „potvrdenie“ vlastnej jedinečnosti začnú chodiť vodiči cielene.

Autor: Simona Mižikárová
Foto: Ingimage

02G34095