Tajomstvá bylín, ktoré rastú na himalájskych končiaroch, boli vybraným ľuďom známe už pred niekoľkými tisíckami rokov. Znalosti ajurvédskych lekárov preveril čas aj najmodernejšie vedecké testy s jednoznačným výsledkom – bylinky majú obrovskú silu pri liečbe rôznych akútnych aj chronických ochorení.
Ajurvéda, teda veda o živote, má síce svoju domovinu v Indii, ale ovplyvnila aj vývoj západnej medicíny. Prepojenie týchto dvoch zdanlivo vzdialených svetov možno pozorovať vo viacerých oblastiach, napríklad vo využívaní bylinných zmesí na liečenie chorôb či zmierňovanie bolesti.
Tajomstvo pre všetkých
Tajomstvá o účinkoch liečivých bylín sa dedili z generácie na generáciu. Nie všetky však ostali tajomstvami. Je to pochopiteľné, pretože liečivé byliny stvorila príroda pre všetkých, a preto by čo najviac ľudí malo mať možnosť využívať ich účinky. A tak kým voľakedy ajurvédski liečitelia miešali každý svoju vlastnú zmes bylín pre každého človeka zvlášť, dnes si už niektoré preparáty vo forme moderných bylinných výživových doplnkov môžeme bežne kúpiť v lekárni. Príklady: Trápia vás bolesti kĺbov, svalov alebo šliach? Zažili ste v minulosti bolestivú epizódu močových kameňov a napriek diéte sa obávate ďalších? Máte zhoršené výsledky pečeňových testov alebo chcete len niečo urobiť pre svoje zdravie, keďže je náročné vyhýbať sa nezdravým jedlám a liekom, ktoré pečeň zaťažujú? Nielen na tieto problémy má moderná ajurvéda odpoveď.
„Nové spôsoby výroby, prísne hodnotenie účinnosti a hĺbka poznania mechanizmu účinku, to sú metódy modernej medicíny, ktoré sa dnes aplikujú na ajurvédske produkty predtým, ako sú uvedené do praxe,“ hovorí Mgr. Igor Kolárik, biológ z fytofarmaceutickej spoločnosti Himalaya.
Takže, keď sme napríklad prechladnutí alebo nás po lyžovačke bolia svaly, môžeme siahnuť buď po bežných „chemických” liekoch, alebo po bylinných preparátoch. „Rozdiel medzi takzvanými bežnými liečivami a bylinnými výživovými doplnkami, postavenými na obrovskej historickej skúsenosti ajurvédy a moderných postupoch výroby, je najmä v účinných látkach. Kým väčšina klasických liekov sa opiera o účinok jednej chemickej látky, v ajurvédskych preparátoch sú látky extrahované z rastlín a celý produkt je postavený len na ich účinku,“ vysvetľuje farmaceut PharmDr. Tomáš Rada, PhD.
Sám sebe lekárom?
Dnes sme zvyknutí pri zdravotných problémoch, ktoré nepovažujeme za vážne, zájsť skôr do lekárne než k lekárovi a sami si naordinujeme liečbu. Biológ Igor Kolárik z fytofarmaceutickej spoločnosti Himalaya však pred samodiagnostikou a samoliečiteľstvom varuje. „Nielen ajurvédska, ale každá diagnostika má svoje postupy, a preto treba vždy prihliadnuť na závažnosť zdravotných problémov a zvážiť, či siahneme po výživových doplnkoch alebo voľnopredajných liekoch bez konzultácie s lekárom,“ radí I. Kolárik.
Nie je problém diagnostikovať prechladnutie či bolesti kĺbov a následne si naordinovať samoliečbu. Ak si udrieme koleno a je zrejmé, že sme si nenatrhli šľachu alebo sval, môžeme použiť rastlinný gél určený proti bolesti svalov a kĺbov. Existujú však aj závažnejšie a komplikovanejšie príznaky ako napr. časté alebo bolestivé močenie u mužov. To môže byť spôsobené nielen benígnou hyperpláziou prostaty, na ktorú sú určené mnohé voľnopredajné lieky a výživové doplnky, ale aj infekciou močových ciest alebo onkologickým ochorením. Preto je v tomto prípade nutné dôkladné vyšetrenie u lekára a samodiagnostika nie je namieste. V niektorých prípadoch môže byť doslova nebezpečná.
Jednoducho platí, že hoci bylinky majú svoju nepopierateľnú moc a majú nezastupiteľné miesto v modernej medicíne, treba zvážiť, v ktorých prípadoch ich použiť a kedy uprednostniť návštevu lekára.
Zdroj foto: Himalaya