Škorica bola považovaná za zázračné korenie už v Starovekom Grécku a Egypte. V stredoveku bola po čiernom korení dokonca druhým najobľúbenejším korením. Akú hodnotu má škorica dnes?
Americké výskumy potvrdili, že toto korenie má protirakovinové účinky. Je tiež veľmi dobrým zdrojom vápnika a vlákniny, čo môže pomôcť znížiť riziko rakoviny hrubého čreva.
Na zastavenie rozširovania nežiaducich buniek sa má škorica užívať aj s medom. Spojením týchto dvoch elixírov života posilňuje imunitný systém a chráni telo pred škodlivými vírusmi a baktériami. Čaj so škoricou a medom je v niektorých krajinách považovaný za liek na dlhovekosť.
Okrem toho má pozitívne účinky aj na znižovanie vysokej hladiny cukru. Obsahuje antibiotické a protiinfekčné účinky a je tiež skvelou prevenciou pred nástrahami chrípky a prechladnutia.
Okrem toho upokojuje náš duševný stav, zbavuje nás stresu a vypätia, pomáha aj pri ťažkostiach s dýchaním. Starší ľudia jej užívanie ocenia pri udržiavaní duševnej čulosti.
Využiť sa ju dá aj v kozmetike, a to konkrétne pri zmiernení celulitídyv podobe zábalov a mastí. Škoricová silica totiž spôsobuje lokálne prehriatie pokožky, rozširuje cievy. Lieči aj viaceré chronické kožné ochorenia a infekcie. Ak vás trápi vypadávanie vlasov, spravte si masku z jednej čajovej lyžičky mletej škorice, 1 čajovej lyžičky medu a pridajte teplý olivový olej. Nechajte to účinkovať 15 minút a opláchnite.
Okrem toho aj tlmí bolesť. Pri bolestiach zubov si zmiešajte 1 čajovú lyžičku škorice a 5 čajových lyžičiek medu. Z toho si pripravte pastu a natrite na postihnuté miesto.
Okrem všetkých blahodarných účinkov pôsobí aróma škorice afrodiziakálne.
Pomáha aj pri trávení, znižuje prejavy reumatizmu, znižuje zlý cholesterol a zmierňuje menštruačné problémy, pomáha aj pri hnačke a pri zápale močových ciest. Pri zápale ďasien a zápachu úst je tiež veľmi nápomocná.
Toto orientálne korenie má ochranný účinok na vznik srdcovocievnych ochorení.
Nielen jej vôňa, ale aj jej chuť je famózna. Výborne sa kombinuje s ďalšími potravinami ako sú jablká či čokoláda. V chladnom období sa pridáva do vareného vína. Vôňa škorice posilňuje pamäť a zvyšuje koncentráciu, preto je vhodná najmä pre študentov.
Skorica je všestranne využiteľná. Vyrábajú sa z nej rôzne oleje, masti či tinktúry, dokonca môže byť i prirodzenou vôňou v byte, vo farmácii sa užíva pri výrobe liekov, aby upravila ich nepríjemnú chuť a podporila možnosť rýchlejšieho vstrebávania do organizmu. Toto korenie je skutočne všestranne využiteľné, stačí sa o tom len presvedčiť.
Zdroje: http://stromzdravia.sk/zdrave-potraviny/liecive-ucinky-skorice/, http://polopate.sk/skorica-ucinky-zdravie/, http://www.uspesna-lecba.cz/co-se-vas-tyka/skorice-a-jeji-lecive-ucinky. Foto: http://cdn.sheknows.com/articles/2013/11/woman-smelling-cinnamon-vert.jpg