Spoločne strávené chvíle dajú rodine najviac

Spoločne strávené chvíle dajú rodine najviac

Už grécky filozof Platón považoval rodinu za základnú bunku spoločenského života a tiež hlavnú výchovnú inštitúciu. Svoju spoločenskú funkciu si  môže ideálne plniť najmä vtedy, ak sú vzťahy v nej pevné a harmonické či už ide o vzťahy rodičov k deťom, deťom k rodičom, medzi súrodencami alebo príbuznými. Rodinné prostredie pritom výrazne ovplyvňuje všetky stránky dieťaťa od raného detstva až po dospelosť. Pre rozvoj väzieb medzi dieťaťom a rodičmi sú najdôležitejšie práve zdanlivo banálne spoločné činnosti.

Komunikujte s nimi
Poznať pocity svojho dieťaťa je veľmi dôležité. Je naozaj potrebné pýtať sa, ale aj počúvať ho. Dieťa, ktoré nájde chápavého poslucháča, sa cíti bezpečne a pokiaľ ho rodič povzbudzuje v prejavovaní jeho pocitov, bude schopnejšie ich aj spracovať. Humor je pri tom veľmi dôležitý. Ak si rodič zapamätá a vhodne použije dobré vtipy a milé anekdoty, veľa sa spolu s deťmi nasmejú. Deti vedia s nadšením počúvať čo v mladosti rodičia povystrájali. Zároveň im tak môžu odovzdať svoje skúsenosti. Netreba zabúdať aj na pochvaly a povzbudenie, pretože deti, ktoré doma zažívajú pozornosť a ocenenie, sú s rodičmi užšie spojené.

Prežívajte s deťmi čo najviac času
Voľný víkend strávený spoločne vzťahom v rodine pomôže oveľa viac, ako návšteva nákupného centra.Pri plánovaní rodinného výletu sa môže zapojiť celá rodina. Nemusí pritom ísť o náročnú, niekoľkohodinovú túru. Postačí vybehnúť niekam do okolia, kde budú mať deti miesto na vybehanie sa. Ideálne je spojiť výlet s malým piknikom či opekačkou, ktorú deti zbožňujú. Skvelým nápadom je aj spoločné pečenie. Ak dostanú vlastnú zásterku a navonok nesmierne dôležitú úlohu vymiesiť cesto či natrieť koláčiky lekvárom, budú v siedmom nebi.

Rozprávka na dobrú noc
Rodičia veľakrát riešia dilemu či pustiť deťom rozprávku v televízii alebo im ju prečítať. Čítaním rozprávok na dobrú noc pritom rodič v prvom rade posilňuje vzťah s dieťaťom a napomáha rozvíjať jeho citový a morálny vývoj či predstavivosť. A prečo z čítania rozprávok neurobiť pravidelný rituál? Vhodné je čítať rozprávku či príbeh spolu s ním a nezabudnúť sa ho pýtať ako vníma hrdinov rozprávky.

Zahrajte si spoločenskú hru
Ďalším vynikajúcim spôsobom, ako udržiavať rodinné vzťahy sú spoločenské hry. Čas na spoločné činnosti síce môže byť obmedzený, ale to neznamená, že ho nemožno využiť naplno. Hry sú nielen zábavné, okrem toho sa deti naučia strategickému uvažovaniu,  rozhodnosti či kreativite. Vďaka spoločenským hrám môžu rodičia s deťmi prežiť zmysluplne strávené chvíle, ktoré budú pre deti na nezaplatenie. Je pritom úplne jedno či si vyberú strategickú alebo vedomostnú hru. Dôležitá je hlavne spoločná emócia a radosť z hry.

Autor: Ester E.
Foto:
Shutterstock

Spoločne strávené chvíle dajú rodine najviac