Do Nového roku vám prajeme veľa zdravia, šťastia a rodinnej pohody! Nech sa vám vyplnia všetky priania a sny ! Nech ste zdraví a spokojní, aby ste sa vedeli tešiť z každého nového dňa! Prajeme vám krásny a úspešný rok 2016!
Nový rok je sviatok začiatku niečoho nového, tentokrát nového roka. V noci z 31. decembra na 1. januára, svet oslavuje koniec roka a tak aj začiatok nového! Všetci oslavujeme Silvestra. Pred novým rokom si jednotlivci, rodiny a firmy posielajú blahoprajné novoročné pozdravy, s pekným či vtipným obrázkom a s prianím zdravia, šťastia v nadchádzajúcom roku. Nový rok je v SR, ale aj v ďalších krajinách sveta štátnym sviatkom.
Podľa iných kalendárov pripadajú oslavy nového roka na iné dni – v juliánskom kalendári, ktorý používa pravoslávna cirkev, pripadá Nový rok na 14. januára podľa gregoriánskeho kalendára.
Moderné oslavy nového roka
Najbežnejšie dátumy osláv Nového roka sú uvedené nižšie, usporiadané a zoskupené podľa ich výskytu vzhľadom ku konvenčnému západnému kalendáru.
- 1. január– prvý oficiálny deň v roku Gregoriánskeho kalendára, používaný najväčším počtom krajín.Vo východných ortodoxných cirkvách začína Nový rok 14. januára (1. január Juliánskeho kalendára). V mnohých krajinách, kde prevláda pravoslávie sa slávia oba sviatky Nového roka, ako Gregoriánsky, tak aj Juliánsky. Gregoriánsky Nový rok je civilným sviatkom, zatiaľčo Juliánsky, nazývaný “Starý Nový rok” je cirkevným sviatkom. Vlastný cirkevný liturgický kalendár začína 1. septembra, ďalej pokračuje každoročne oslavami narodenia Ježiša Krista v zime (Vianoce), jeho smrti a zmŕtvychvstania na jar (Pesach/Veľká noc), k jeho nanebovstúpenie v lete až po nanebovzatie jeho matky (Dormition Theotokos/Panna Mária) na jeseň. Osem z dvanástich najväčších východných ortodoxných cirkví prevzali administratívne revidovaný Juliánsky kalendár a zladili s ním civilné a náboženské sviatky. Ortodoxné obyvateľstvo Bulharska, Cypru, Egypta, Grécka, Poľska, Rumunska, Sýrie a Turecka oslavujú Nový rok 1. januára. Ortodoxné cirkvi Gruzínska, Jeruzalema, Ruska a Srbska stále ešte používajú Juliánsky kalendár.
- Čínsky nový rok, tiež známy ako Lunárny nový rok, pripadá každoročne na nov prvého lunárneho mesiaca, štyri až osem týždňov pred jarou (Lichun). Presný dátum môže pripadnúť na ktorýkoľvek deň medzi 21. januárom a 21. februárom (vrátane) Gregoriánskeho kalendára. Pretože lunisolárny čínsky kalendár je astronomicky definovaný, nie ako Gregoriánsky kalendár, môžu vďaka precesii zemskej osi meniť ročné obdobia svoju dĺžku. Každý rok je symbolizovaný jedným z 12. zvierat a 5 elementov, cyklujúcich každý každých 60 rokov. Ide o najdôležitejší čínsky sviatok roka.
- Tibetský nový rok sa nazýva Losar a pripadá rôzne na január až marec.
1.1.2015 – Deň vzniku Slovenskej republiky – štátny sviatok.
Je to štátny sviatok a zároveň aj deň pracovného pokoja. Oslavujeme ho od roku 1993, na počesť vzniku samostatnej Slovenskej republiky.
30. decembra 1992 o 24,00 oficiálne zanikla Česko-slovenská federatívna republika, trvajúca od roku 1990. Od 1. januára 1993, Slovenská republika začala písať svoju vlastnú históriu a vďaka pokojnému rozdeleniu federatívnej republiky, si Slovenská republika ihneď získala medzinárodný kredit. Okamžite bola uznaná svojimi susedmi i medzinárodným spoločenstvom a od 19. januára 1993 sa stala členom Organizácie spojených národov. Pre mnohé štáty sveta, je pokojné rozdelenie Slovenska a Česka vzorom pre mierové rokovania!
Do Nového roku vám prajeme veľa zdravia, šťastia a rodinnej pohody! Nech sa vám vyplnia všetky priania a sny ! Krásny a úspešný Rok 2016!