Sú vám ľudia, rodina či blízki ľahostajní? Ak nie, urobte túto vec aj 10x denne!

Jedna nepatrná, ale veľmi dôležitá vec, ktorú môžete urobiť aj doma, aj v zariadeniach zdravotnej starostlivosti, môže niekomu zachrániť život. Znamená zároveň váš rešpekt voči druhým.

 

Odborníci odhadujú, že až viac ako 50tim percentám infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou vieme predchádzať. Kľúčovú úlohu predstavuje praktické uplatňovanie opatrení pre prevenciu a kontrolu infekcií v zdravotníckych zariadeniach.

Umyte si ruky

„Účinné umytie a aj dezinfekcia rúk si vyžadujú pozornosť všetkých z nás. Všetok čas venovaný hygiene rúk je investíciou, ktorá sa nám zakaždým vráti. Čistými rukami totiž dokážu zdravotníci a návštevníci nemocníc predchádzať nežiaducim infekciám, nebezpečným zdravotným komplikáciám a zbytočne nepredlžovať hospitalizáciu zraniteľných pacientov. Čisté ruky sú nielen u zdravotníkov jasným dôkazom zodpovednosti a rešpektu k životom ľudí naokolo,“ uviedla MUDr. Mgr. Tatiana Červeňová, MPH, MHA, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

V európskom hospodárskom priestore sa ročne vyskytuje okolo 3,5 milióna prípadov infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou a podľa Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu ochorení viac než 90 tisíc z nich končí úmrtím. Baktérie rezistentné voči antibiotikám spôsobujú až 71 percent týchto infekcií.

Prevencia šírenia infekcií

V rámci prevencie lekári zdôrazňujú potrebu často si umývať ruky. Vírus chrípky totiž prežíva na oblečení či vreckovkách 8 až 12 hodín a na hladkých povrchoch ako je napríklad mobil či kľučka dverí dokonca 24 až 48 hodín!

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) každoročne 5. mája pripomína, že hygiena rúk je jednou z najúčinnejších a najjednoduchších foriem prevencie šírenia infekcií. Nielen pre zdravotníkov platí, že v rukách máme svoje zdravie, ale aj zdravie rizikových osôb, pre ktoré môžu byť fatálne aj bežné ochorenia. Svetový deň hygieny rúk sa na Slovensku koná pod záštitou Úradu verejného zdravotníctva SR a Ministerstva Zdravotníctva SR. Do osvetovej kampane sa tento rok zapojilo 13 slovenských nemocníc a jedna univerzita.

„Dnes sme si v našej nemocnici osvetovou kampaňou opäť pripomenuli nesmierny význam hygieny rúk, ktorú považujeme za dôležitý preventívny nástroj na ochranu zdravia a neraz aj životov nás všetkých – našich pacientov, rodičov aj personál nemocnice. Hygiena rúk v našej nemocnici bola vždy dôležitá a verím, že aj táto veľmi zaujímavá forma edukácie pomôže tomu, že čisté ruky a správny postup pri ich čistení sa stanú samozrejmou súčasťou nás všetkých, aby sme ochránili seba aj svoje okolie pred mnohými, neraz aj život ohrozujúcimi chorobami,“ povedal MUDr. Peter Bartoň, riaditeľ NÚDCH.


Správna hygiena rúk zachraňuje životy

Pandémia Covid-19 naučila veľkú časť populácie, že správna hygiena rúk je nevyhnutná. „Správna hygiena rúk u zdravotníckych pracovníkov je aj v období po pandémii ochorenia Covid-19 veľmi diskutovanou témou. Minimálne v prvých mesiacoch pandémie bola spotreba dezinfekcie na ruky enormná, aj napriek zníženej obložnosti na klinických pracoviskách zdravotníckych zariadení. V súčasnosti je síce povedomie o správnych technikách hygieny rúk u zdravotníckeho personálu vďaka mimoriadnym udalostiam vysoké, avšak je vidieť ich určitú únavu k správnemu a dostatočnému výkonu,“ popisuje Mgr. Michal Adamišin, PhD., MPH, verejný zdravotník a hygienik NÚDCH.

Zdroj: Zdravie.sk
Foto: Shutterstock