Teflónový riad mate doma asi všetci. Ak to nie je panvica, istotne by sa našla aspoň nejaká tá naberačka, či obracačka. Teflón sa však nenachádza len v nástrojoch na verenie, v domácnosti je možné nájsť ho napríklad aj v kobercoch, obrusoch, oblečení, či dokonca pleťovej kozmetike. Nemôže vám však uškodiť?
Teflón je plast (polymér), ktorý sa odborne nazýva polytetrafluoroethylén (v skratke PTFE) a bol objavený už v roku 1936. Vyrába ho americká firma Du Pont, ktorá je jeho tvorcom a zároveň vlastníkom práv. Teflón je materiál, ktorý sa najviac používa najmä v oblasti gastronómie. Priznajte si, že väčšina z vás vlastní teflónovú panvicu, pretože jedlo sa na nej pripravuje o niečo jednoduchšie. Nepriľnavá vlastnosť teflónu totiž zabezpečuje, že jedlo sa nepripáli, ani vtedy, ak ste nepoužili ani len kvapku oleja.
Nemusíte mať strach. Teflón je pri bežnom používaní úplne bezpečný. Ak túto panvicu neprepaľujete a nezahrievate na vysoké teploty, nič vám nehrozí. A pri klasickom varení sa takéto teploty ani nedosahujú. Do 250 °C je teflónový povrch zaručené stály a neuvoľňujú sa z neho nijaké škodlivé látky. Bežná teplota pri príprave jedál sa pohybuje v rozmedzí 180 °C – 220 °C, preto je riziko skutočne minimálne. Ak však máte podozrenie, že panvica je poškodená, alebo predsa len došlo ku jej prehriatiu, dajte ju radšej bokom.
Po prekročení tejto hranice už k výparom môže dôjsť a ich účinky na zdravie samozrejme nie sú ani trochu pozitívne. Známa je napríklad tzv. teflónová horúčka, či bolesti hlavy, svalov, či hrdla, spôsobené výparmi z teflónu. Týmito príznakmi sú však ohorení len ľudia, ktorí pracujú nad rozpáleným teflónom minimálne 4 hodiny.
Nie je teflón ako teflón. Samotný polymér nie je nebezpečný. To sa však už nedá povedať o jeho prímesiach. Preto pozor aj pri nakupovaní. Voľte radšej značkový riad a nakupujte v značkových predajniach, alebo veľkých obchodných reťazcoch