
Starostlivosti o pokožku by sme mali v lete venovať zvýšenú pozornosť. Naša koža si totiž veľmi dobre pamätá každé spálenie. Najlepšia prevencia je – nespáliť sa. Ak sa to nepodarí, sú spôsoby ako pokožke uľaviť. O tom, čo robiť, keď sa na letnom slnku spálime, sme sa rozprávali s dermatologičkou MUDr. Nadeždou Suchou.
„Následky neprimeraného spálenia sa môžu na pokožke prejaviť dokonca až o niekoľko rokov neskôr. Medzi najhoršie z nich patrí vznik melanómov (teda zhubných nádorov kože). Ďalším, i keď len estetickým dôsledkom, je predčasné a rýchle starnutie kože spojené s nadmerným vznikom pigmentových škvŕn. Týmto problémom sa však aj v prípade spálenia dá vyhnúť,“ hovorí MUDr. Nadežda Suchá.
Dôležitá je príprava
Pokožku je potrebné na slnko pripraviť. Opaľovať by sme sa mali začať postupne –
Čo robiť po spálení?
Ak ste si pokožku predsa len spálili, nezúfajte. Tu je niekoľko tipov čo robiť, keď koža po dlhom opaľovaní nepríjemne sčervená, svrbí a je citlivá na dotyk. Ako prvú pomoc pri spálení odporúčame pokožku ochladiť. Najprv studenou sprchou, pričom je dôležité, aby sme vodu nestierali uterákom, ale nechali ju pomaly vyschnúť alebo ju ochladiť napríklad Altermed Panthenol Ice Effect sprejom, ktorý pokožku nielenže príjemné ochladí, ale vďaka vysokému obsahu D-panthenolu a komplexu vitamínov A, E, F efektívne podporí regeneráciu pokožky.
To, čo je doma
|