Už zasa lovím v pamäti…

Už zasa lovím v pamäti...

Zdá sa vám, že vaša pamäť už nie je taká dobrá ako kedysi? Môže to byť ešte horšie! Ak chcete tomu zabrániť, pripravte sa na pravidelný tréning.

 

Dennodenne prúdi do nášho mozgu množstvo informácií. Keby sme si ich mali všetky zapamätať, asi by sme sa z toho zbláznili. Preto mozog musí rozhodnúť, čo stojí za zaznamenanie. Dôležité veci sa vryjú do dlhodobej pamäti, menej podstatné do krátkodobej. Priemerný šesťdesiatnik je schopný zapamätať si len tridsať až päťdesiat percent toho, čo dvadsaťročný človek. Ak chcete mať stále sviežu pamäť, nasledujúce triky vám uľahčia život.

 

NEZABUDLA SOM VYPNÚŤ ŽEHLIČKU?

Dokážete si podrobne vybaviť, ako ste žehlili. Či ste ale pred odchodom z domu vytiahli žehličku zo zásuvky (zamkli dvere, vypli sporák…) si neviete spomenúť. Prečo?

Zatváranie okien, zamykanie dverí, vyťahovanie prístrojov zo zásuvky a podobné jednoduché úkony robíte tak často, že sa z nich stali prakticky reflexy. Keď však akúkoľvek činnosť nevykonávate vedome, tak sa ani neukladá do vašej pamäti.

Čo s tým? Z nevedomých činností si urobte vedomé; sústreďte sa na ne, môžete ich aj nahlas komentovať. Alebo urobte niečo nezvyčajné: napríklad žehličku po vypnutí odneste na balkón – taký úkon sa vám z pamäti len tak rýchlo nestratí, a potom sa nebudete v práci stresovať.

 

KAM SOM LEN TIE OKULIARE POLOŽILA?

Čoraz častejšie hľadáte kľúče, okuliare, peňaženku, mobil a iné dôležité drobnosti? A viete, že vaše priateľky podobný problém nemajú? Žeby sme sklony k zabúdaniu mali v génoch? Prečo si nespomenieme?

Zábudlivosť sa zväčša nededí. Čo však máme vrodené, je zmysel pre poriadok a organizáciu. A práve v tom to spočíva: odkladanie kľúčov je rutinná záležitosť a také veci nám v pamäti nezostanú. Menšie problémy preto majú ľudia, ktorí sú zvyknutí dávať veci na rovnaké miesto.

Čo s tým? Platí jediné – buďte poriadna. Vytvorte si miesta na predmety, ktoré „sa rady strácajú“ a prinúťte sa ich používať. Nezmätkujte, keď niečo neviete nájsť, ale logicky uvažujte a premietnite si krok po kroku, čo ste robili a kam ste „to“ mohli položiť.

 

CHCELA SOM NIEČO POVEDAŤ, ALE ČO VLASTNE?

A určite to bolo veľmi dôležité…a teraz si za žiadnu cenu neviete spomenúť. Ak sa vám to stane v rozhovore s blízkymi ľuďmi, nič sa nedeje. No uprostred dôležitého rokovania je to hotová blamáž! Prečo sa pretrhne niť pri rozhovore?

Možno práve vy nepatríte k ženám, ktorým sudičky dali do vienka zhovorčivosť a komunikatívnosť. A tak sa pri dôležitých rokovaniach nervózne kontrolujete, či nehovoríte prihlasno, pomaly… a to vás rozptyľuje. Ste nesústredená, vaša pozornosť sa odvádza od obsahu a stresovaný mozog zabúda oveľa ľahšie.

Čo s tým? Na každé rokovanie sa dôkladne pripravte. Premyslite si, o čom budete hovoriť, ale neučte sa text ako básničku. Zapamätajte  si len kľúčové slová. A potom si ich v pokoji spojte – trebárs pri prechádzke po byte.

 

RADA BY SOM VÁM PREDSTAVILA PÁNA… PREPÁČTE…

Pred piatimi minútami ste spoznali nového kolegu, ale pri jeho predstavovaní šéfovi ste totálne zlyhali, nie a nie si spomenúť na jeho meno. Prečo?

Mená sú v podstate abstraktné pojmy, a preto má mozog s ich zapamätaním ťažkosti. Navyše pri predstavovaní je vaša myseľ zamestnaná inými vecami: všímate si, čo ma dotyčný oblečené, ako sa vyjadruje; dávate pozor, aby ste mu správne podali ruku. Na meno dotyčného sa plne nesústredíte.

Čo s tým? Skúste hneď po predstavení dotyčného osloviť celým menom. Ak ho ihneď zopakujete, vryje sa vám do pamäti. Meno si môžete spojiť aj s nejakou asociáciou či obrazom. Ak zapojíte do predstavovania viac zmyslov, ľahšie si ho zapamätáte.

 

HOCI ONESKORENE, ALE O TO SRDEČNEJŠIE – VŠETKO NAJLEPŠIE !

Vaša najlepšie priateľka mala minulú sobotu narodeniny a vy ste na ňu celkom zabudli. Ako sa to len mohlo stať! Vôbec to nedokážete pochopiť…

Ženy si v porovnaní s mužmi lepšie pamätajú dátumy rôznych výročí. Ak to nie je váš prípad, zrejme máte problém s horšou numerickou pamäťou. Asi si často neviete spomenúť ani na PIN kódy, čísla na mobily…

Čo s tým? Určite pomôže cielený tréning numerickej pamäti. Pri telefonovaní si napríklad len raz prečítajte číslo, a potom ho skúste vyťukať. Alebo v čísle hľadajte nejakú logickú súvislosť či podobnosť. A na konci roku si do nového kalendára zapíšte všetky dátumy…

 

AKO SA TO LEN POVIE, UŽ SOM TO MALA NA JAZYKU…

Osloví vás turista a pýta sa na cestu, ale vy si nedokážete spomenúť na bežné slovíčko… A pritom na dovolenke ste ho často používali, ale v danej situácii vám schádza na um množstvo iných slov. Práve na to, ktoré potrebujete, si nespomeniete. Prečo?

Častou príčinou podobných výpadkov býva podobne znejúce slovíčko, ktoré blokuje jazykové centrum mozgu. Alebo ste možno unavená, a vtedy si mozog ťažšie spája význam slova s jeho zvukovou podobou.

Čo s tým? Každá spomienka sa skladá z množstva jednotlivostí. Postupujte ako pri tvorbe skladačky: akým písmenom to slovo začína? Skúste si aj čo najživšie vybaviť situáciu, keď ste ho počuli naposledy. Niekedy pomôže aj zmena témy.

 

Tip: Viete, že na pamäť má vplyv aj fyzická aktivita? Pri pohybe sa totiž v našom tele zvyšuje produkcia látky BDNF, ktorá je dôležitá na fungovanie a prežívanie mozgových buniek

 

Foto: yahoo.com