Vo štvrtok 3. októbra 2013 zahájilo Ústredie ľudovej umeleckej výroby v spolupráci s Liptovským kultúrnym centrom popri slávnostnom ocenení víťazných prác, putovnú súťažnú výstavu súťažnej prehliadky remeselnej tvorivosti „V krajine remesiel.“ Predstaví sa na nej 492 prác žiakov od 8 do 15 rokov, ktoré návštevníkom ukážu spôsob vnímania a spracovania tradičných ľudových remesiel žiakmi v prostredí škôl.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby organizuje v spolupráci s Liptovským kultúrnym strediskom v poradí už 4. ročník súťažnej prehliadky remeselnej tvorivosti detí a mládeže „V krajine remesiel.“ Do súťaže zaslali žiaci spolu 492 prác, z ktorých sa až 56 umiestnilo na prvých troch priečkach, prípadne získalo čestné uznanie.
Do súťažnej prehliadky sa žiaci mohli zapojiť ako jednotlivci, alebo prostredníctvom školy. Súťažné práce museli spĺňať kritériá ako náročnosť pracovného postupu a jeho adekvátnosť k veku súťažiaceho, originalita a kreativita, či miera zaujatia žiackej práce tradičným remeslom, technikou a materiálom. Žiaci súťažili v dvoch vekových kategóriách, 8 – 11 rokov a 12 – 15 rokov a v súťažných témach Zakliate v dreve (drevo), Noty pre drôty (drôt), Nite nebláznite (textil), Na sklo maľované (maľba na sklo), Pletky s pletivami (prírodné pletivá) a Veci, čo nevedia všetci (kombinované).
Hodnotenia súťažných prác a udeľovania ocenení sa zhostila odborná porota v zložení: predsedníčka poroty Mgr. Slávka Gécová (pedagogička, výtvarníčka) a členovia poroty M.A. Blanka Cepková (pedagogička, výtvarníčka), prof. PhDr. Erich Mistrík, CSc. (estetik, pedagóg), Mgr. Michaela Krajňáková (za ÚĽUV) a Beata Kuviková (za Liptovské kultúrne stredisko). Hodnotenie prebehlo v dvoch kolách a bolo anonymné.
„Cieľom spoločnej súťažnej prehliadky je vzbudiť záujem detí a mládeže o tradičné ľudové remeslá, posilniť u nich vedomie kultúrnej identity a podporovať ich vo výtvarnej kreativite a manuálnej zručnosti,“ hovorí kurátorka putovnej súťažnej prehliadky, Mgr. Milena Slováková. „Na Slovensku sú regióny, kde sa ľudové tradície tešia veľkej obľube aj u mladších generácií, no sú oblasti, kde sa na tieto hodnoty zabúda. Súťaž V krajine remesiel je výzvou nielen pre mladých tvorcov výtvarných prác, ale i pre ich pedagógov a lektorov,“ dopĺňa ju predsedníčka poroty, Mgr. Slávka Géciová.
Slávnostný ceremoniál odovzdávania cien sa uskutočnilo na zahájení výstavy, 3. 10. 2013 v priestoroch Múzea SNP v Banskej Bystrici na Kapitulskej 23.Výstava potrvá v Banskej Bystrici do 31. 10. 2013, odkiaľ sa potom presunie do Liptovského Mikuláša a následne aj do Bratislavy.