V menopauze vám pomôžu aj hormóny z prírody

Pri pátraní po náhradných látkach najdôležitejších ženských hormónov estrogénu a progesterónu vedci objavili v prírode skutočné poklady: rastlinné látky, ktoré sú podobné telu vlastným hormónom.

 

Medzi potraviny s obsahom fytoestrogénov patria sójové bôby, sójová múka, tofu, zemiaky, celozrnné obilniny, zelená fazuľka, jablká, mrkva, čerešne, cesnak, ďatle, ľanové semienka, aníz, fenikel. Šaláty a pokrmy z červenej repy prinášajú trvalejšiu úľavu ako syntetické hormóny. Potraviny s obsahom bóru zvyšujú hladinu estrogénu, sú to najmä: jablká, orechy, hrušky, hrozno, broskyne, mandle, med, hrach, šošovica. Potraviny s vysokým obsahom selénu znižujú návaly tepla, podporujú  vylučovanie  štítnej žľazy a tvorbu estrogénu. Nájdete ich v morských rybách, celozrnných obilninách, sóji, fazuli, vajciach.

Recept ázijských žien
Ženy v juhovýchodnej Ázii znášajú klimaktérium oveľa ľahšie ako Európanky či Američanky. Prečo?  Lebo každý deň jedia jedlá zo sóji.  Pravidelná konzumácia je jedným z dôvodov , prečo je v Japonsku a Číne mnohonásobne nižší výskyt rakoviny prsníka ako inde vo svete a ženy v týchto krajinách nepoznajú ani návaly v prechode. V sóji obsiahnuté rastlinné estrogény posilňujú obranyschopnosť, chránia pokožku zvnútra, posilňujú kosti a starajú sa celkovo o lepší životný pocit.

Prečo práve estrogén
Tento hormón  je najdôležitejší ženský hormón. Zabezpečuje krásne ženské tvary, zdravú pokožku a správnu hladinu cholesterolu. Nevyhnutný je pre reprodukčný systém, zdravé kosti aj srdce. Ovplyvňuje kľúčové funkcie mozgu – pozornosť, verbálnu, priestorovú a krátkodobú pamäť. Jeho ubúdanie spôsobuje rednutie kostí, návaly a depresívne stavy v klimaktériu, srdcovo-cievne problémy, únik moču, problémy s pamäťou.

Bylinky, ktoré vždy pomôžu
Naše babičky nepoznali antikoncepciu, ani substitučnú hormonálnu liečbu. Skúšali to, čo našli v prírode. Pri liečení typických ženských ťažkostí vždy hrali dôležitú úlohu práve liečivé rastliny. Mnoho z ich receptov vynikajúco funguje dodnes.

Šalvia – pravidelné pitie odvaru zo šalvie lekárskej zmierňuje potenie a pomáha pri prudkých návaloch.
Pupalka – pomáha zmierňovať nepríjemné napätie v prsníkoch,
Ľubovník bodkovaný – čaj z tejto liečivej byliny pomáha pri prudkých zmenách nálady.
Myší chvostík, rebríček – teplý sedací kúpeľ z myšieho chvostíka pomáha pri svrbení slizníc, čo je jeden z prvých príznakov poklesu produkcie hormónu estrogénu.

Pohár piva s hormónmi
Chmeľ obsahuje vysokú hladinu rastlinných hormónov. Všimli si to už dávno muži aj ženy, keď sa chmeľ zbieral ručne. Ženy boli po zbere v povznesenej nálade, zatiaľ čo muži boli skôr unavení. Ak si dáte občas pohárik piva, uvoľníte napätie a zharmonizujete si ženský cyklus. Chmeľ dostať aj vo forme čaju.

zdroj:  Karolínka