Zdravé stravovanie veľa z nás stále považuje za nie veľmi chutné. Opak je však pravdou! Že neviete, ako na to? Nechajte sa inšpirovať nsledujúcimi receptami a varte hravo, zdravo a chutne, využívajte aj menej známe suroviny ako tahini, cícer či kuskus.
Zdravé suroviny, výrobky pre makrobiotický, vegetariánsky, diabetický či bezlepkový jedálny lístok, biopotraviny a mnoho iného si veľmi jednoduchým spôsobom kúpite či už cez internet alebo v predajniach so zdravými produktami.
Zdravé a ľahké recepty
Zdravie je to najdôležitejšie, čo máme. Znie to ako klišé, ale je to naozaj tak. Ku každému z nás sa už nejaká tá rada, ako sa o svoje zdravie starať, určite dostala. Ak ste sa v záplave informácií stratili, pamätajte si 3 pravidlá – pohyb, dostatok oddychu a spánku a vyvážená strava sú presne to, čo prispieva k našej vitalite a duševnej pohode.
Hummus s rímskou rascou
Hummus je arabská špecialita, ktorej základom je sezamové maslo a cícer. Tajomstvom tejto nátierky je správne a dobré ochutenie. Cícer je bohatý na vápnik, železo, vlákninu a má aj afrodiziakálne účinky.
Prísady:
· 200 g cíceru – hrachu rímskeho
· 4 – 5 lyžíc tahini – sezamového masla
· 2 – 3 strúčiky cesnaku
· 1/2 citróna
· štipka himalájskej soli
· 1 dcl olivového oleja
· rímska rasca na ozdobenie
· petržlenová vňať na ozdobenie
Postup:
1. Cícer namočíme deň vopred. Po 12 hodinách zlejeme a zalejeme novou vodou. O ďalších 12 hodín cícer povaríme, scedíme (vodu si odložíme) a dáme do mixéra. Rozmixujeme a pridáme tahini. Zriedime vývarom z cíceru.
2. Odšťavíme citrón a pridáme spolu s pretlačeným cesnakom do rozmixovanej zmesi. Všetko zmiešame a dochutíme soľou.
3. Hummus dáme do servírovacieho taniera, pekne rozotrieme lyžicou, polejeme extra panenským olivovým olejom a posypeme rímskou rascou a petržlenovou vňaťou.
Polievka zo žltého poleného hrachu
Veľmi jednoduchá a chutná polievka z lúpaného žltého hrachu. Hrach patrí medzi strukoviny s vysokým obsahom bielkovín. Je zdrojom vitamínov skupiny B, provitamínu karotén, fosforu či draslíka.
Prísady:
· 250 g žltého poleného hrachu
· 1 cibuľa
· 2 strúčiky cesnaku
· himalájska soľ
· majorán
· čierne mleté korenie
· kurkuma na dofarbenie
· slnečnicový olej (www.berkana.sk/bio-olej-slnecnicovy.html)
Postup:
1. Cibuľku nakrájame nadrobno a opražíme na kvapke oleja.
2. Cesnak nakrájame na plátky a pridáme k restovanej cibuľke.
3. Keď má cibuľka sklovitú farbu, nasypeme hrach a zalejeme vodou. Varíme, kým sa hrach nerozvarí na kašu. Pravidelne premiešame.
4. Dochutíme soľou, čiernym korením, majoránom a servírujeme.
Kuskus s fazuľkami Adzuki
Chutné a ľahké jedlo plné zeleninky. Fazuľky Adzuki pomáhajú pri tráviacich ťažkostiach a posilňujú imunitný systém. Zaujímavosťou je, že kuskus je síce cestovina, ale nevarí sa – iba sa zalieva horúcou vodou.
Prísady:
· 200 g celozrnného kuskusu
· 200 g fazule Adzuki
· 1 cibuľa
· 1/2 lyžičky pálivej mletej papriky
· 1/2 lyžičky čierneho korenia
· 1/2 lyžičky himalájskej soli
· 250 g paradajkového pretlaku
· 2 – 3 cukety
· 3 – 4 mrkvy
· 1 paprika
Postup:
1. Kuskus dáme do misky a zalejeme vriacou vodou v pomere 1:2. Prikryjeme tanierom.
2. Fazuľku zalejeme v hrnci vodou a necháme variť domäkka.
3. Cibuľku si nakrájame nadrobno a zľahka opražíme na olivovom oleji.
4. Zeleninu si nakrájame na približne rovnaké kúsky.
5. K cibuľke pridáme soľ, korenie, červenú papriku, zalejeme pretlakom a povaríme 2 minúty. Pridáme zvyšnú zeleninu, podlejeme vodou a necháme dusiť domäkka.
6. Keď zelenina zmäkne, primiešame fazuľku, kuskus a servírujeme.
Pšenový koláč
Pšeno je proso bez semenných šupiek. Obsahuje vysoký podiel bielkovín, tiež množstvo vitamínov a minerálov. Je účinný proti depresiám, podporuje imunitu a prečisťuje organizmus.
Prísady:
· 280 g BIO pšena
· 400 ml vody
· 600 ml sójového mlieka
· 4 ks BIO vajcia (použijeme oddelené bielka a žĺtka)
· 12 lyžíc javorového sirupu
· 240 g ovocno – semienkového mixu: hrozienka, brusnice, slnečnica, tekvica… (www.berkana.sk)
· 250 g kyslej smotany na dozdobenie
Postup:
1. Pšeno vysypeme do hrnca, sparíme horúcou vodou a zlejeme. Opakujeme 2x. K sparenému pšenu prilejeme vodu a sójové mlieko. Privedieme do varu, pridáme štipku soli a na miernom ohni varíme pod pokrievkou za občasného miešania cca 10 minút domäkka. Necháme 5 – 10 minút „dôjsť“.
2. Po vychladnutí vmiešame sušené ovocie, semienka a jadierka, javorový sirup a žĺtky. Na záver jemne vmiešame sneh z bielok.
3. Vložíme do vymastenej (olejom alebo maslom) a vysypanej (strúhankou) tortovej formy. Pečieme cca 25 – 30 minút vo vyhriatej rúre na 200 stupňov dozlatista.
4. Podávame dozdobené kyslou smotanou a preliate javorovým sirupom.
Viac informácií na www.hravozdravo.sk
|