Chodíte na pedikúru? A viete, čomu by ste sa mali pred jej návštevou vyhnúť?
Nestrihajte si nechty. V profesionálnej praxi sa často stáva, že klient príde na prvé ošetrenie s už ostrihanými a strihaním často „dorasovanými“ nechtami.
Pred pedikúrou si nemusíte nechty odlakovať. Na pedikúre nechty bežne odlakujú, sú na to pripravení. Nechty, na ktorých sa lak lúpe, nelakujte. Často sa stáva, že pedikér odstraňuje z nechtov aj 6 vrstiev rôznych farieb. Najvrchnejšie sú tmavé a spodné, naopak, svetlé. Ak si doma lakujete nechty sami, starú, olúpanú a poškodenú vrstvu laku najskôr odstráňte odlakovačom. Používajte podkladové laky, ktoré nechty chránia pred syntetickými pigmentmi. Nechty tak nebudete mať po odlakovaní naružovelé, alebo zelenkasté či zažltnuté.
Pred pedikúrou ani po nej si nestrihajte otlaky. Otlak sa na chodidle tvorí preto, aby chránil konkrétne miesto pred tlakom, ktorý je naň vyvíjaný. Po neodbornom zásahu bude toto miesto príliš obnažené a zhrubnutá koža sa tu vytvorí ešte rýchlejšie. A bude ešte hrubšia ako doposiaľ. Otlaky sa nevytvoria z jedného dňa na druhý, preto musia byť takisto odstraňované postupne. „Opravy“ na ľudskom tele si vyžadujú čas a bez pravidelnej odbornej intervencie – pedikúry – je to boj s veternými mlynmi.
Ak máte na chodidle kurie oko, pedikér vás ho zbaví bez väčších problémov. Pozor však, aby nedošlo k zámene kurieho oka za bradavicu. Bradavica je prejav, ktorý vzniká vniknutím patogénu do pokožky. Skúsený pedikér rozdiel odhalí okamžite a ak ide o bradavicu, pošle vás na ďalšie liečenie k dermatológovi.
Kurie oko vzniká zašliapaním stvrdnutej kože do jej vnútra. Nie je ho teda možné „chytiť“ – vytvorí sa samo v mieste vysokého tlaku. Preto môže opäť vzniknúť. Ak sa tento príznak na vašich nohách prejavuje, mali by ste pedikúru navštevovať pravidelne.
Po ošetrení všetkých defektov a zhrubnutej kože možno nechty esteticky ozdobiť.
Pri lakovaní je najdôležitejšie, aby bolo vykonané kvalitne a precízne. Ešte predtým musí pedikér separovať prsty jednorazovým rozdeľovačom, resp. takým produktom, ktorý už viac nepoužije. Na jemne zdrsnené a upravené nechty najprv nanesie podkladový lak. Jeho úlohou je chrániť necht pred vpíjaním syntetických pigmentov do vrchných vrstiev, aby nezažltol. Potom sa postupne nanášajú dve vrstvy farebného laku. Aj keď ten vytvára už po prvej peknú konzistentnú farbu, je nutné aplikovať aj druhú, aby lakovanie získalo potrebnú pevnosť. Na záver sa na nechty použije ultra lesklý glazúrovací lak, ktorý lakovanie uzavrie a dodá mu nádherný dlhotrvajúci lesk.
Po pedikúre musí pedikér chodidlá dokonale dezinfikovať a natrieť vhodným prípravkom. Okolie nechtov ošetrí olejčekom, ktorý zabraňuje vysychaniu kožtičiek a posilňuje štruktúru nechtu.
Autor: Autor: Milada Nádašiová, diplomovaná podologička