Moderné technológie priniesli v 21. storočí niečo doteraz nepredstaviteľné. Virtuálna realita uchvátila celý svet. Ide o jeden z najväčších biznisov na svete. A práve tu vzniká ten obrovský problém. Virtuálna realita sa stále viac približuje reálnemu svetu. Ľudia sú od nej závislí a bežný život im už nehovorí nič. Ocitli ste sa v pasci virtuálnej reality aj vy?
Prečo nás virtuálna realita tak láka a baví?
Začalo sa to pomerne nevinne. Jednoduché počítačové a konzolové hry mali za úlohu priniesť novú zábavu nielen pre najmenších. Majitelia vývojárskych spoločností v tom uvideli obrovský potenciál zárobku – a stále si za tým tvrdo idú. Koľkí z nás si doteraz uvedomili, že najviac závislých je práve od virtuálnej reality? Nie sú to cigarety, alkohol ani drogy, ale práve virtuálna realita. Ak totiž započítame aj sociálne siete, odhadujem, že sa to týka minimálne 50 percent všetkých ľudí na celom svete.
„Láska je najsilnejšia emócia na svete.“
Ako je vôbec možné, že virtuálna realita je spoločne so sociálnymi sieťami taká úspešná? Princíp je veľmi jednoduchý. Vývojári pochopili, čo hráči potrebujú na to, aby pri hre ostali čo najdlhšie. Je to presne to, čoho v bežnom živote a detstve dostávame tak málo! Za každý malý krôčik v hre sme odmeňovaní, chválení a vyzdvihovaní. Za menšie i väčšie peniaze si potom môžeme kúpiť čokoľvek, čo nám pomôže byť ešte lepší a dosiahnuť vytúžený úspech. Veď je to také jednoduché! To všetko od detstva vnímame ako prísun lásky. A práve láska je vôbec najsilnejšia emócia na celom svete. Ako by sme jej mohli nepodľahnúť?
Nech sa snažíte akokoľvek, láska jednoducho neprichádza
Len si spomeňte, aké to bolo v detstve napríklad pri športe. Za malý pokrok vás prakticky nikto nepochválil.Čo si ja pamätám, tak som nezískal ocenenie ani za svoj najlepší výkon. Mozog si potom vytvoril rovnicu typu „ani ten najlepší výkon nie je pre druhých najlepší“alebo „môj najlepší výkon môže byť prehliadaný“. Človek sa potom môže snažiť akokoľvek, ovocie to neprináša. Ak budete mať také rovnice vo svojej hlave aj v dospelosti, môžete sa v práci snažiť, ako chcete, povýšenie jednoducho nikdy nepríde.
„Ľudia potrebujú vedieť, že sa o nich niekto zaujíma.“
Preto sú také rozšírené aj sociálne siete. Ľudia potrebujú vedieť, že sa o nich niekto zaujíma. Publikujú na sociálnych sieťach každú hlúposť zo svojho života, len aby si potvrdili, že ich život skutočne niekoho zaujíma! Všetko je tak postavené na jednoduchom základe, akým je prísun lásky. Denne dnes vidím ľudí, ktorí zverejňujú na svojej sociálnej sieti skutočné nezmysly. Práve u nich je tak krásne vidieť ten silný deficit lásky z detstva, ktorý si musia nahrádzať týmto spôsobom. Potrebujú, aby ich druhí poľutovali, podporili, motivovali, dodali im sebadôveru a odvahu alebo si jednoducho prečítali nejaký kompliment.
Osobný kontakt s ľuďmi vám nenahradia ani sociálne siete
Sociálne siete sú skvelým nástrojom, ako ostať v kontakte s ľuďmi, ktorí sú od vás skutočne ďaleko. Bohužiaľ, má to aj opačný efekt – odcudzíte sa ľuďom, ktorí k vám majú blízko. Vezmite si práve ľudí prahnúcich po láske zo sociálnych sietí – radšej budú zverejňovať čo najviac nezmyselných príspevkov, ktoré uvidia a ocenia desiatky, niekedy aj stovky až tisícky ľudí, ako by si sadli na drink s jedným človekom. Predsa nebudú svoj prídel lásky znižovať z tisícov na jedného človeka.Radšej sa budú pozerať, ako pod príspevkami stále pribúdajú čísla v podobe reakcií, a mať z toho dobrý pocit. Koľkokrát ste si pri nejakom príspevku povedali: „No a čo, veď ma to nezaujíma!“
„Čím viac času vo virtuálnom svete strávite, tým väčší úspech a viac lásky získate.“
Aj ja sám som sa ocitol v pasci virtuálnej reality a sociálnych sietí. Hodiny denne som trávil na takzvaných on-line real-time hrách. Hrajú sa on-line v reálnom čase, takže každý úkon má presne vymedzený čas, počas ktorého sa bude realizovať. A akí hráči sú v týchto hrách najúspešnejší? Áno, presne tak – tí, ktorí s nimi denne strávia najviac času, prípadne si zaplatia nejaké výhody.
Od reality utekáme do virtuálneho sveta. Je pre nás jednoduchší
Je veľmi ľahké niečomu takému podľahnúť. V reálnom svete sa o niečo usilujete, ale ani po dlhšom čase nevidíte výsledok. Len čo si však sadnete k podobnej on-line real-time hre, už po pár dňoch vidíte veľký prísun „lásky“. Dostanete sa do komunity ľudí, ktorá vám lásku dokáže ešte umocniť. Ak ste totiž v hre úspešní, budú vás oslavovať a stanete sa pre nich „slávnymi“. Tak získate prakticky všetko, o čo sa usilujete v reálnom živote. Prečo by ste teda žili vlastné životy, keď môžete žiť on-line?
„Láska k sebe samému je kľúčom ku všetkému.“
Ako sa z podobnej závislosti dostať? Zrušiť účty, vymazať hry zo všetkých zariadení, obmedziť čas na sociálnych sieťach a predovšetkým začať budovať lásku k sebe samému a odstraňovať staré emočné rovnice. Zistiť riadiace motívy svojho mozgu, prečo vás navádzajú na virtuálnu realitu a sociálne siete.
Virtuálna realita a sociálne siete sú skutočná hrozba ľudstva. Ľudia prestávajú žiť, zaujímať sa o iných, budujú v sebe rôzne sociálne strachy. Ak ste sa v takejto pasci ocitli vy alebo vaši blízki, ihneď pracujte na náprave. Život je nádherný, ukrýva v sebe nespočetné bohatstvá, a o to všetko by ste mohli prísť. Pamätajte si, že dosiahnete všetko, čo budete chcieť, len si za tým musíte ísť!
Autor: Jan Perlík, certifikovaný kouč Aleša Kalinu