Zrodili sa už pred 140 rokmi a prvý z dizajnérov, ktorý sa im rozhodol venovať bol Levi Strauss. Spolu s Jacobom Davisom ich navrhol v roku 1873. Hoci sa najčastejšie spájajú s kovbojmi, z výhod, ktoré poskytovali, ťažili pri práci predovšetkým zlatokopi a farmári. V Severnej Kórei sú zakázané, ako symbol kapitalistického úpadku.
Unikát vytvoril Nemec
Sú odolné a tie skutočne kvalitné vydržia roky. V súčasnosti tvoria väčšinový podiel nášho šatníka a pravidelne ich nosí každý druhý človek, bez ohľadu na pohlavie. Stačí k nim striedať už len topánky. Či už siahnete po vyššej šnurovacej obuvi alebo naleštených poltopánkach. Prvé džínsy začal šiť Nemec Levi Strauss, ktorý sa narodil pred viac než 180 rokmi. Pôvodne slúžili ako montérky pre zlatokopov a džínsový materiál sa považoval za podradný. V 20. storočí sa stali nielen módnym hitom, ale i symbolom slobody, mladosti, nezávislosti a odvážneho ducha.
Môže za to Rebel
„Snívaj, akoby si mal žiť večne a ži, akoby si mal umrieť dnes“
Zraniteľný outsider a filmová ikona 50. rokov. Bol to práve James Dean, ktorý sa stal prvou denimovou ikonou s nestarnúcim lookom. Po tom, čo sa na filmovom plátne objavil v džínsoch, tričku a koženej bunde, si tento outfit osvojil každý. Vo filme Rebel bez príčiny hral citlivého mladého muža, ktorý sa snaží začleniť medzi svojich vrstovníkov. James Dean sa stal idolom vtedajších mladých ľudí, ktorí sa stotožňovali a borili s rovnakými problémami. Cítili sa nepochopení a neuznaní staršou generáciou. V 50. rokoch mal Hollywood dvoch najslávnejších rebelov. Jeden z nich bol práve Dean a tým druhým nebol nikto iný ako Marlon Brando. Mladý herec dokázal šmahom ruky vymazať elegánov v značkových oblekoch a nastolil trend, ktorý je dodnes jedným z najpopulárnejších a najčastejšie nosených outfitov. Uchvátil nielen mužov, ale obľúbili si ho aj ženy. Inšpirujte sa rebelským lookom a skombinujte džínsy s vyššou členkovou obuvou či štýlovými kovbojkami.
Hodí sa k nim všetko
Najobľúbenejšou farbou džínsov je stále klasická modrá. Do popredia sa ale v súčasnosti dostávajú i farebné džínsy, napríklad červené, ružové a fialové farby. Hitom je ešte stále aj spraná džínsovina. Klasické modré rifle patria k ikonickým a kúskom, ktoré nikdy nevyjdú z módy tak, ako biele tričko či malé čierne šaty.
Hodí sa k nim úplne všetko – podpätky, tenisky, sandále, ale aj klasika akou sú balerínky. Vďaka svojej variabilite si džínsy držia prvé miesto v našich skriniach už viac než 60 rokov. Populárne sú v každom prevedení. Tmavé, modré, farebné, ale aj model na traky či s dierami.
Do módy sa opäť vracajú džínsy v štýle hippie, teda nohavice do zvona, inšpirované 70. rokmi, sprané džínsy a minisukne. V obchodoch ich nájdeme v širšom prevedení siahajúce po lýtka. Inšpirovať 70. rokmi sa môžete aj s ohľadom na obutie. Siahnite po sandáloch na platforme a užite si štýl a pohodlie.
Vplyv božskej Marilyn
Vedeli ste, že sex symbol 20. storočia objavil Hollywood v továrni na výrobu munície? Herečka, ktorá pôvodne začínala ako modelka, mala náročný štart kariéry. Za prvé fotenie jej údajne zaplatili len päť dolárov.
Dnes sú pre nás denimové nohavice samozrejmosťou, ale v 50. rokoch minulého storočia nepatrili do šatníka bežnej ženy. Vnímanie džínsov, ako výlučne pracovných nohavíc, definitívne zmenila Marilyn Monroe, ktorá bola jednou z prvých trendsetteriek. Všetko, čo si herecká ikona obliekla, mužov vzrušovalo a ženy to túžili nosiť. Iné to nebolo ani s džínsami, ktoré vo filme po prvý raz jej telo obopínali ako druhá koža. Tento model sa okamžite stal symbolom sexuality a popularitu si užíva aj dnes. Stavte na vysoké červené lodičky, ktoré dodajú džínsovému outfitu ten pravý šmrnc.
Viac topánkových inšpirácií hľadajte v kamenných predajniach CCC alebo na www.ccc.eu