Ak sa každý rok tešíte, kedy začne hubárska sezóna a vy budete môcť vyraziť s košíkom do lesa, alebo si chcete pochutnať na čerstvých hubách, teraz je ten správny čas. Čírovnica májová alebo ľudovo povedané „májovka“, to je huba, na ktorú sa môžete tešiť už na jar. Ide o chutnú hubu, z ktorej si môžete pripraviť polievku i praženicu. Pri hľadaní májoviek na lúke je potreba si kľaknúť a dôkladne prehľadať májovkový polkruh. Vo vyššej tráve to nie je jednoduché treba mať dobré oči.
Nezabúdajte ale na to, že huby majú schopnosť vychytávať z pôdy ťažké kovy. Podľa toho, čo sa nachádza v pôde sa mení aj obsah jednotlivých ťažkých kovov v hubách. Nemali by ste ich preto zbierať popri cestách ani na poliach, kde sa strieka umelými hnojivami.
Prečo sú huby zdravé a vhodné aj počas diéty? Kalorická hodnota húb je minimálna, pretože neobsahujú tuky, ale len bielkoviny a okrem toho vysoké percento chitínu, čo je látka svojím zložením príbuzná celulóze a teda pre náš organizmus nestráviteľná. Sušina húb obsahuje 5 – 30 % bielkovín. Okrem bielkovín obsahujú čerstvé huby 70 – 95 % vody. Huby však obsahujú aj vitamíny, z ktorých sú najviac zastúpené provitamín A-betakarotén, vitamíny B1, B2, v menšom množstve sa v nich vyskytujú aj vitamíny D, E, K a C. Podporujú trávenie a majú vďaka obsahu minerálnych látok a vitamínov aj ochrannú funkciu.
Tip: vypestujte si vlastné huby v záhradke alebo aj na balkóne. Medzi ľahko pestovateľné huby patrí hliva ustricová, plamienka zimná či poľnička topoľová. Potrebujete na to len správnu živnú pôdu hubové sadivo a vhodné miesto.
Recept na hríbikovú omeletu
Lahodná omeleta plná májových pokladov je ideálna kedykoľvek počas dňa. Je zaujímavou pochúťkou aj pre vašich nečakaných hostí, pretože sa po nej budú určite zalizovať.
Čo budete potrebovať:
- 1 porcia Prodietix šampiňónovej omelety
- 100 g májoviek nakrájaných na kocky
- ¼ cibule nakrájanej najemno
- 1 lyžička dijonskej horčice (nesladenej)
- 1 lyžica olivového oleja
- bylinky podľa chuti (napr. pažítka, ligurček…)
- soľ, čierne korenie a štipka rasce
Postup prípravy:
Najprv pripravíme omeletu, aby vychladla pred rolovaním. Lepšie sa nám s ňou tak bude pracovať. Zmes pripravte podľa návodu na etikete a potom vlejte na rozohriatu panvicu s nepriľnavým dnom. Opekajte len z jednej strany cca 2 – 3 minúty, kým zmes nestuhne a neopečie sa. Ak chcete mať omeletu nadýchanejšiu, priklopte ju pri príprave pokrievkou. Huby nakrájajte na kocky a orestujte na panvici s trochou olivového oleja. Po orestovaní ich osoľte, okoreňte a pridajte štipku rasce.
Pripravenú omeletu potrite z neopečenej strany lyžičkou horčice, rozložte pripravenú hubovú zmes. Na spestrenie môžete pridať obľúbené čerstvé bylinky. K tejto kombinácii odporúčame napríklad ligurček alebo pažítku. Krásne omeletu oživí a ochutí.
Zdroj: Monika M.