Vzťah z trucu a jeho riziká

Partneri sa rozchádzajú z rôznych príčin: pre ľahostajnosť, nezáujem, časté hádky, žiarlivosť, obmedzovanie, neveru, sexuálny nesúlad, odlišné záujmy a podobne. Nech však už ide o akýkoľvek rozchod, zvyčajne nejde o príjemný zážitok a ľudia naň reagujú najrôznejšími spôsobmi. 

Aleš Kalina – kouč

Čo sa s nami deje po rozchode
Reakcie na ukončenie vzťahu môžu byť rôzne a zväčša závisia od mnohých faktorov. Rolu tu hrá dĺžka vzťahu, povahové vlastnosti oboch partnerov alebo to, z akého dôvodu sa vzťah skončil a kto sa s kým rozišiel.

Problematické potom bývajú najmä rozchody, kde jeden z partnerov ukončí vzťah náhle, prípadne bez akéhokoľvek vysvetlenia. Najmä v týchto prípadoch sa druhý človek cíti zradený a podvedený, pričom koná unáhlene. Môže mať pocity osamotenia, zrady, neschopnosti.

 

Vzťah s novým partnerom ako náplasť na ranu
Niektorí ľudia majú po rozchode väčší sklon k smútku, cítia sa bezcenní a odstrčení, myslia si, že ak si dokážu ihneď získať nového partnera, budú sa cítiť lepšie, nebudú takí osamelí a opäť stúpne ich sebavedomie.

Iní muži a ženy reagujú na rozchod nahnevane. Objavuje sa u nich silná nenávisť k bývalému partnerovi a túžia sa mu pomstiť za každú cenu. Títo ľudia sa neraz vrhnú „po hlave“ do nového vzťahu len preto, aby svojej bývalej láske ublížili alebo jej dokázali, že sa zaobídu aj bez nej a sú tak dokonca šťastnejší.

Nie je práve najlepšie začínať nový vzťah s nádejou, že sa tým napravia problémy vyvolané predošlým vzťahom. Naopak. Pravdepodobnosť, že nešťastný človek nadviaže nový vzťah, ktorý bude bez akýchkoľvek problémov a prekážok, je veľmi mizivá.

 

Následky vzťahu z trucu
Nech už ľudia majú na nový vzťah hneď po rozchode akékoľvek dôvody, obvykle nie sú dobré.

Pomsta niekomu, kto sa previnil len tým, že vás prestal milovať, je veľmi smutným a negatívnym riešením, ktoré sa skôr či neskôr otočí proti samému pôvodcovi. Človek, ktorý sa do vzťahu pustí len preto, aby sa pomstil niekomu inému, nemôže byť nikdy šťastný.

Ak ľudia chcú novým vzťahom zaplniť prázdnotu, možno si neuvedomujú, že život s novým partnerom im bude každú chvíľu pripomínať minulý vzťah a budú sa cítiť ešte nešťastnejší a osamelejší ako predtým. Ešte viac sami sa potom budú cítiť vo chvíli, keď sa ich nový vzťah skončí.

Ak niekto už týždeň po rozchode randí s niekým iným, podvádza nielen sám seba, ale aj svoj nový objav. Podvedome totiž nového partnera vníma len ako náhradníka, a tým ho vlastne pripravuje o akúkoľvek šancu uspieť. Navyše tomuto človeku vlastne klame, vodí ho za nos a pripravuje ho o čas, ktorý by mohol stráviť s niekým, kto by ho naozaj miloval.

 

Nebojte sa samoty
Uvedomte si, že lepšie ako púšťať sa do nového vzťahu z nesprávnych dôvodov je ostať sám. Doprajte si po rozchode psychickú rehabilitáciu a uvidíte, že vám to prospeje. Nielenže si opäť nájdete čas sami na seba, ale sa zároveň dôkladne pripravíte na ďalší vzťah a zvýšite šancu na to, že vyjde. Samota vám totiž okrem iného pomôže odhaliť chyby z minulého vzťahu a všetko si dôkladne zrovnať v hlave. Pamätajte si – ak nie ste schopní byť sami so sebou, nie ste pripravení vstúpiť do nového vzťahu.

Upracte si
Upratanie a usporiadanie vecí pomáha fungovaniu. Po rozchode s partnerom teda nevyrážajte hneď na druhý deň do spoločnosti, ale obetujte čas na upratovanie. Ide totiž o jednu z príležitostí na bilanciu životného obdobia spojeného s bývalým vzťahom. Upratanie vonkajšieho (bývalého spoločného) priestoru pomáha uprataniu vo vnútornom svete a naopak.
Funguje to ako spojené nádoby – zmena na jednej strane ovplyvní druhú. Ak si upracete v byte, zistíte, že je v ňom zrazu dostatok priestoru aj pre nové veci. Ak „upracete“ vo svojom vnútornom svete, objaví sa v ňom dostatok miesta pre novú lásku.