ZAHRAJTE SA SO SVOJIMI DEŤMI NA RYTIEROV A ICH DÁMY NA TRNAVSKOM JARMOKU

Hod na jednorožca, jazda na drevenom koni, streľba z kuše či ukážky dobových bojov – Tradičný trnavský jarmok (8. – 11. september 2016) vás a vaše deti doslova vtiahnu do histórie našich predkov. V rámci siedmeho  ročníka Stredoveku pod hradbami sa v deviatich táboroch dozviete napríklad aj to, čo jedli ľudia v 9. storočí, či dbali ženy pri výbere šiat na módu, ako žili a táborili Vikingovia i bojovníci Landsknechti, akým remeslám sa venovali naši predkovia od stredoveku až po renesanciu, alebo ako sa zabávali. O zábavu na Tradičnom Trnavskom jarmoku sa postará 29 súčasných interpretov na Trojičnom námestí a v mestskom amfiteátri!

Vikingovia, templári, rytieri, lukostrelci, delostrelci či Landsknechti a k tomu ich dámy v krásnych dobových šatách, na Tradičnom trnavskom jarmoku počas 7. ročníka podujatia Stredovek pod hradbami sa im môžu detí pozrieť priamo do oči. Trnavský jarmok prinesie ukážky výzbroje a výstroje stredovekých bojovníkov, stredoveké zbrane, zvieratká, ale aj možnosť nahliadnuť do dobových kuchýň, kde budú rozvoniavať stredoveké pochúťky. Medzi približne 140 účinkujúcimi stretnete aj remeselníkov, obratných kaukuliarov či pisárov z 15. storočia. A ak sa naveky chcete zbaviť strachu z drakov, nadchne vás Dračia ohňová show!

Unikátnych 9 dobových táborov: História, ktorú vám učebnice nesprostredkujú
Sad Antona Bernoláka v Trnave sa v dňoch 9. – 10. 9. 2016 od 10:00 – 22:00 hod. premení na táborové mestečko, kde môžete spoznať život našich predkov v rannom i neskorom stredoveku či v renesancii. Celkovo deväť táborov s kompletnou vojenskou a kuchynskou výbavou ukáže život Landsknechtov od 9. storočia do polovice 16. storočia. Budete správne, ak chcete vedieť, ako sa menil každodenný život našich predkov v rozpätí dvetisícročnej histórie, v čom vynikala zručnosť remeselníkov, čo pili a jedli najradšej a akými zábavkami si krátili chvíle.

„Ústrednou témou 7. Stredoveku pod hradbami budú Landsknechti, ukážka ich dobového života, výcviku, boja i zábavy. Zloženie účinkujúcich bude i v tomto roku rozmanité. Návštevníci sa môžu tešiť na šermiarov z celého Slovenska i Čiech. Ako je už dobrým zvykom, opäť na Stredoveku pod hradbami odpremieruje viacero šermiarskych skupín svoje nové vystúpenia. Nebudú chýbať ani dobové tábory z viacerých období našej histórie a návštevníci sa môžu tešiť i na množstvo dobových atrakcií. Piatkový deň, navyše, zakončí galaprogram s názvom Severská sága,“ upresňuje riaditeľ Tradičného trnavského jarmoku Peter Babinec.

Zabávať sa budú aj dospelí
V Trnave zažijete druhý septembrový víkend aj atmosféru dobových krčmičiek a hostince, vystúpenia brušných tanečníc, sokoliarov či dobové detské ihrisko.

„Počas uplynulých ročníkov Stredoveku pod hradbami sme zistili, že hrať a zabávať sa nechcú len deti, ale všetci návštevníci. Našou snahou je, aby nebol tento festival len miestom, kde sa prídu ľudia pozrieť, ale predovšetkým sa plnohodnotne zapojiť a zabaviť,“ hovorí P. Babinec.

Ak s deťmi radi trávite čas pri spoločných hrách, v rámci sprievodného programu sú pripravené atrakcie na detskom dobovom ihrisku:
– ihriská hry Kubb
– detská aréna
– stredoveká strelnica (luky, sekery, kuše)
– drevený kolotoč
– strelnica v podobe hradu pre deti
– drevený koník a jazda na ňom
– hod na jednorožca

Predĺžte si festivalové leto: Trnavou sa bude ozývať aj hudba rôznych žánrov!
Tradičný trnavský jarmok bude slávnostne otvorený v piatok 9. 9. 2016 o 14:00 hod. Či už obľubujete ľudovú, cimbalovú, world music alebo súčasnú slovenskú hudbu, od piatka do nedele si na Trojičnom námestí a v mestskom amfiteátri prídu na svoje všetky vekové kategórie. Vystúpia tri desiatky interpretov – medzi nimi aj trnavskí hudobníci Bystrík bandaHudba z Marsu, kapela, ktorá sa opäť vráti na koncertné pódia. Návštevníkov trnavského jarmoku bude zabávať aj skupina Lojzo, spevák Adam Ďurica, PARA, Kmeťo band či Hex. Samozrejme, budú rozvoniavať jarmočné špeciality a priučiť sa môžete ľudovým remeslám alebo sa zabaviť s deťmi na kolotočoch.

 „Toto veľkolepé kultúrno-spoločenské podujatie spája rodiny s deťmi, mladých, aj starších ľudí a ponúka možnosť na stretávanie sa s priateľmi. Teším sa, že v centre nášho mesta naďalej pokračuje táto krásna tradícia, ktorou zároveň nezabúdame na našich predkov. Tradičný trnavský jarmok sa teší každoročne veľkej obľube miestnych a narastajúcemu počtu návštevníkov z iných miest, ktorí objavujú atmosféru Trnavy, krásy pešej zóny, príjemných posedení a výnimočnej histórie,“ pozýva na podujatie primátor mesta Trnava Peter Bročka.

Čo sa kupovalo na trnavskom jarmoku v histórii?
Ak by ste sa objavili na „jarmoku“ v Trnave pred niekoľkými stovkami rokov, kúpiť by ste mohli koňa, dobytok, kože, výrobky z nej, obilie a neskôr aj víno. „Nálezy zo 14. storočia nasvedčujú, že Trnavčania radi jedávali rôzne kôstkové a bobuľové ovocie i vlašské orechy. V ich strave sa objavovali ľanové i sezamové semienka a kmín, ba dokonca figy,“ vysvetlil archeológ Jozef Urminský. Trhovníci ponúkali aj záhadné morské hrozno – dnes známe ako ríbezle, či vtedy vzácne ryby (ich lov obmedzovali zákazy). Ľudia si pred stovkami rokov pravdepodobne pochutnávali aj na ustriciach, o čom svedčia archeologické nálezy ulít týchto morských živočíchov. Majetní ľudia si na trhu v Trnave mohli kúpiť aj pelikána! Podľa historičky Tünde Lengyelovej to aspoň vyplýva z korešpondencie Thurzovcov. Nakupujúci sem smerovali zo širokého okolia a dobroty kupovali aj pre panstvo z hradov.  Vedeli ste, že trnava bola prvým slobodným kráľovským mestom? Výsady mestu udelil kráľ Belo IV. v roku 1238.