Popularita zásnubných prsteňov s farebnými kameňmi je opäť na vzostupe, k čomu do značnej miery prispeli aj mnohé známe osobnosti. Princezné, prvé dámy i slávne herečky spája jeden veľmi podstatný, ligotavý šperk na prstenníku ľavej ruky. Zvýšený dopyt po šperkoch vytvára najmä mladá, trendy generácia, ktorá túži zažiariť a odlíšiť sa. Hoci sú Slováci stále opatrnejší a volia radšej číry diamant zasadený v bielom zlate, nájdu sa aj takí, čo radi experimentujú.
K diamantom pribudli farebné drahokamy
Zásnubný prsteň s centrálnym bielym diamantom je stále nespochybniteľnú klasikou, čo potvrdzuje aj Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds, no predpokladá, že trend farebných kameňov a netradične spracovaných šperkov čoskoro „zasiahne“ aj Slovensko. „V západných krajinách sa zásnubné prstene s farebnými drahokamami naozaj stávajú hitom. Pri slovenských zákazníkoch zatiaľ zostávajú preferencie rovnaké a stredom záujmu je zásnubný prsteň v kombinácii s bielym zlatom a bielym diamantom. Predpokladám však, že tento trend dorazí aj k nám. Mladí ľudia sa chcú odlíšiť a vlastniť niečo špecifické, iné. Práve to umožňujú farebné kamene, ktoré ponúkajú skutočné veľmi širokú škálu možností.“
Napoleona a princeznú Dianu spája zafír
Prstene s farebnými drahokamami zažívajú akési vlny slávy. Tie nastanú takmer vždy, keď významné osobnosti požiadali o ruku svoje vyvolené dámy. Napoleon Bonaparte, ktorý na konci 18. storočia v rámci zásnub daroval svojej budúcej manželke Joséphine prsteň s dvoma kameňmi v tvare sĺz, z ktorých bol jeden biely diamant a druhý modrý zafír, zrejme ani len netušil, že ho po až dodnes budú kopírovať tisícky mužov po celom svete. Túžba do tomto jedinečnom prsteni primäla neznámeho kupca zaplatiť za originál v roku 2013 na dražbe v aukčnom dome Osenat až 1,2 milióna dolárov.
Prsteň ALO Dream Treasure, ružové 14kt zlato, briliant, rhodolit a topás, 800 eur, ALO diamonds
„Jedným z hlavných dôvodov, prečo sú zásnubné prstene s farebnými kameňmi obľúbené, je aj preslávený zafírový zásnubný prsteň princeznej Diany. Ten istý prsteň zažil neobvyklú mediálnu pozornosť opäť, keď ho princ William daroval Catherine, vojvodkyni z Cambridge,“ poznamenal Alojz Ryšavý. Zaujímavosťou tohto šperku je, že princezná Diana si prsteň vybrala sama zo štandardnej kolekcie klenotníctva Garrard, hoci mala na výber desiatky unikátnych prsteňov vyrobených len v jednom jedinom kuse. Zdroje blízke princeznej tvrdili, že jej pripomínal prsteň jej matky a zároveň ho považovala za nádherný na prvý pohľad. Princ William, ktorý s matkiným prsteňom požiadal o ruku svoju dlhoročnú lásku, tesne pred svadbou povedal, že zafírový skvost je pre neho špeciálny a vďaka tomu, že ho má Catherine na ruke, si je istý, že jeho mama bude súčasťou svadby.
Prsteň ALO Divine Czarina, platina, 14 diamantov a zafír, 49 911 eur, ALO diamonds
Smaragd prvej dámy
Unikátny prsteň na svojej ruke nosila aj niekdajšia prvá dáma Spojených štátov, Jacqueline Kennedy. Na žiadosť Johna F. Kennedyho ho vytvorila klenotnícka spoločnosť Van Cleef & Arpels v roku 1953. Smaragd lemovaný diamantmi v typickom francúzkom štýle bol jednoznačne inšpirovaný art decom a javil aj známky florálnej inšpirácie. O desať rokov neskôr bol prsteň mierne prerobený, keď k pribudli ďalšie diamanty. Finálny výsledok mal odzrkadľovať dokonalosť prvej dámy.
Prsteň ALO Cleopatra Signature, biele 14kt zlato, smaragd, 26 diamantov, 2296 eur, ALO diamonds