Zbavte sa tvrdej vody v domácnosti: Aké sú výhody a nevýhody zmäkčovačov vody?

Zdroj obrázku: wertinio / Shutterstock.com

Ak aj vy doma bojujete s tvrdou vodou, ktorá je skrytou hrozbou pre vaše spotrebiče a zdravie, pravdepodobne ste už začali uvažovať o inštalácii zmäkčovača. Prinášame vám niekoľko faktov – výhod a nevýhod úprav vody pomocou zmäkčovačov, ktoré by ste mali vedieť.

 

Výhody zmäkčenia vody

Dlhšia životnosť spotrebičov

Nainštalovaním reverznej osmózy do domácnosti dokážete zvýšiť životnosť niektorých spotrebičov až o 30 %. Zabraňuje totiž usádzaniu vodného kameňa, čo môže viesť aj k nižším nákladom na údržbu a opravy týchto zariadení.

Žiadne usadeniny a škvrny

Okrem vnútorného poškodzovania domácich spotrebičov spôsobujú usadeniny vodného kameňa aj neatraktívny estetický efekt – vytvárajú biely povlak a škvrny na umývadlách a vodovodných batériách, ale tiež napríklad na kuchynskom riade a príbore, ktorý je v tejto vode umývaný.

Ochrana pokožky a vlasov

Tvrdá voda má nepriaznivé účinky aj na vaše zdravie – vysušuje a dráždi pokožku, pretože nedokáže dokonale odstrániť zvyšky prípravkov, ktoré pri sprchovaní využívate. Vďaka reverznej osmóze, ktorá zmäkčí vašu vodu, budú vaše vlasy a pokožka vyzerať jemnejšie, hladšie a zdravšie.

Lepší výsledok prania bielizne

Tvrdá voda s vysokým obsahom minerálov má tiež negatívny vplyv na bielizeň pri praní – necháva ju v zlom stave (oblečenie je vyblednuté, drsné na dotyk, bez sviežej vône pracích prostriedkov a podobne). Montáž reverznej osmózy vám pomôže aj s týmto problémom.

Ak o vode, ktorá vám ide z kohútika stále pochybujete, jej kvalitu si môžete overiť rozborom vody, ktorý sa robí na celom Slovensku a môžete mať istotu, že výsledky z laboratória vám podajú komplexný obraz o stave vašej pitnej vody.

Nevýhody zmäkčenia vody

Vyššia začiatočná investícia

Musíte počítať s vysokými počiatočnými a operatívnymi nákladmi. Avšak počiatočná vyššia investícia sa vám dozaista vráti v podobe vášho zdravia. Okrem nákladnej kúpy a inštalácie budete pri niektorých typoch zmäkčovačov (soľankové) musieť pravidelne dopĺňať špeciálnu soľ alebo pelety.

Zdroj obrázku: wertinio / Shutterstock.com