Zívanie je nákazlivé a šíri sa rýchlosťou svetla, pracuje na princípe reflexu a vďaka nemu si ochladzujeme mozog a mentálne funkcie. Okrem iného posilňujeme aj bdelosť.
Vedci sa úplne nevedia dohodnúť, čo zívanie spôsobuje a v čom nám konkrétne pomáha.
Už staroveké Gréci a Mayovia mali svoje teórie a verili, že pri zívaní môže z človeka vyskočiť duša. Dnes sa nad týmito poverami len zasmejeme. Ako je to naozaj? Zívame len vtedy, keď sa nudíme, alebo má zívanie ešte niekoľko ďalších teórií?
Spúšťačom je fyzická alebo psychická únava, vďaka čomu dochádza k zívaniu, a to v dôsledku nízkeho svalového napätia. Vďaka nemu sa do krvi dostane viac kyslíka. Priemerné zívnutie trvá v priemere šesť sekúnd. Z intenzívneho nádychu pri zívaní má úžitok mozog, ktorý sa dôkladne okysličí a osvieži.
Zívanie sa spája s únavou, stresom, prepracovanosťou a samozrejme aj s nudou. Existuje niekoľko teórií, ktoré zívanie spôsobujú. Jedna z teórií hovorí, že je spôsobené nedostatkom kyslíka. A pokiaľ niekto zíva napríklad počas náročnej úlohy, v skutočnosti práve pracuje na tom, aby zvýšil pozornosť a dokázal ju tak lepšie pochopiť.
Inou príčinou je nervozita. Zívanie je nákazlivé, čo je dôsledkom empatie. Táto teória bola totiž potvrdená niekoľkými výskumami. Americké výskumy hovoria o tom, že zívame, pretože je nám teplo. Tvrdia zároveň, že zívanie zvyšuje prietok krvi, čím aktivuje pohotovosť mysle.
Zívanie môže byť pre funkciu nášho mozgu skutočne veľmi efektívne. Nezabezpečuje len určitý stav relaxácie, ale dokáže nás aj rýchlo preniesť do zvýšeného stavu kognitívnej pozornosti. Zívanie reguluje vedomie a stav sebauvedomenia a privedie do stavu pozornosti rýchlejšie než akákoľvek iná meditačná technika.
Zívajte, koľko sa len dá, pretože:
- Stimuluje pozornosť a koncentráciu
- Optimalizuje mozgovú aktivitu a metabolizmus
- Zlepšuje kognitívne funkcie
- Zlepšuje pamäť
- Zvyšuje vedomie a introspekciu
- Znižuje stres
- Relaxuje každú časť vášho tela
- Zlepšuje kontrolu svalstva
- Zlepšuje atletické schopnosti
- Dolaďuje zmysel vnímania času
- Zvyšuje empatiu
- Zvyšuje pocit potešenia a zmyselnosti
Zdroje: http://tech.sme.sk/c/6743778/ake-je-tajomstvo-zivania.html#ixzz325eqCBf6, http://www.celostnimedicina.cz/zivani.htm, http://michalhornak.blog.pravda.sk/2013/05/26/zivajte-preco-citajte/
Foto: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ-RyVuRcCduhyKm3_bpa1-Q09vSo-_AdH0h-W8VjLUHKfVBsyI